View Single Post
  #2  
Vechi 01.09.2008, 16:25:17
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Prin "rugaciunea lui Iisus" se subliniaza constiinta prezentei Sale, dar si cea a pacatoseniei noastre precum si dorinta noastra dupa milostivire. Rugaciunea ne elibereaza, ne da liniste si ne intareste spiritual. Tocmai aceasta a facut ca "Rugaciunea lui Iisus" sa nu reprezinte nicioadata doar o preocupare a monahilor.
Iata marturia pelerinului rus: "Cam dupa trei saptamani am inceput sa simt in inima o durere, apoi o caldura placuta, o bucurie si o liniste in acelasi loc. Aceasta imi facea placere si ma indemna cu si mai multa ravna sa exersez rugaciunea, insa de asa maniera incat toate gandurile mele erau preocupate cu aceasta si simteam o bucurie mare... Din cand in cand se intampla ca simteam in inima un tremur fericit ; eram plin de usurare, de libertate si mangaiere, incat eram ca transfigurat... Din timp in timp, ochii mei erau invadati de la sine de lacrimi dulci de recunostinta catre Dumnezeu... Din cand in cand, ratacita mea pricepere se lumina in asa masura incat cu usurinta intelegeam lucruri la care mai inainte nici nu m-as fi putut gandi. Din cand in cand ma invada in intregime o caldura dulce a inimii si cu totul miscat simteam cea mai mare bucurie la invocarea numelui lui Iisus".
Reply With Quote