View Single Post
  #24  
Vechi 02.09.2008, 12:52:38
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de denissa
Daca acesta postare a fost o ispita, atunci poate nu am vrut sa las aceasta ispita sa prinda radacini. Am avut o nedumerire si am incercat sa sa o elimin. Am cautat sfaturi si opninii care sa ma ajute sa inteleg, dar vad ca am fost gresit inteleasa "ca ma iau de sfanta cruce"....cat de trist.
Nu am sa mai deschid topicuri de genul acesta pe forum.

M-am referit STRICT la adresarea din acatist. Credeti ca parintele Teofil nu cunoste slujbele, rugaciunile Bisericii cu privire la Sf Cruce? ....Le cunoste mult mai bine ca noi si le si intelege si le traieste mai bine decat noi. A zis ca este extrema aceasta adresare, extrema zic si eu ca este. In rest imi plec capul... aveti dreptate si nu va contrazic.
M-am gandit si eu la aceasta problema,insa rezolvarea am gasit-o tot citind acatistul.In ce sens?Pai Sf Cruce nu este niciodata dezlipita de persoana Mantuitorului,ba mai mult fiecare din noi suntem lipiti de Cruce.Eu sunt nascut foarte aproape de sarbatoarea Inaltarii Sfintei Cruci,adica 14 septembrie.Sa vezi cate imne sunt atunci adresate Sf Cruci.Tu te gandesti ca este vroba de o adresare personala unui obicet,insa sa stii ca nu este asa.Eu cand ma rog Sfintei Cruci,este ca si cum as confirma ca sunt cretsin,adica ca am eu insumi o cruce de dus.Stiu ca este putin bizar ce zic,insa ma descoper pe mine cel mai bine cand citesc acest acatist,.Este ca si cum as vedea ce drum mi-a rezervat Domnul in viata.Nu stiu cum sa-ti spun,insa simt Crucea ca pe un prieten,in sensul in care te sprijini de ceva,in care imbratisezi Crucea nu ca pe o suferinta,ci ca pe Lemnul prin care zdrobim puterea celui rau,prin care noi insine suntem inaltati la cer.Iti repet,cand citesc acest Actist,este ca si cum ma descoper pe mine ca si crestin,este un fel de alterego al meu,in sensul ca Domnul insusi a patimit prin Cruce,si persoana Lui,imprima persoanei mele putere,insa putere prin Cruce,prin jertfa.de aceea,cand citesti acest acatist,cand zici Bucura-te cinstita Cruce,sa stii ca te fericesti pe tine insuti ca si crstin,penatru ca tu esti strans lipita de Cruce.de asemenea il fericesti pe Mantuitorul,pe Sfinti,pe toti Crestinii.Nu degeaba,sarabatoarea Inaltarii Sfintei Cruci este una dintre cele mai mari,este sarbatoarea prin execelenta a fiecaruia dintre noi.
Reply With Quote