View Single Post
  #32  
Vechi 09.09.2008, 11:23:27
Elena78 Elena78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Citat:
În prealabil postat de cozia
Andrei, scuza-ma dar asta este CEA mai mare capcana in care cad foarte multi cu " lasa ca o modelez eu"....inca o data ... MARE GRESEALA!..daca nu CASTI ochii BINE de la inceput esti vorba americanului ...piine prajita!

...si de unde stii ca alegerea este dupa voia lui Dumnezeu si nu fantezia ta?...ce semne astepti?
Nu am vrut sa zic asta. DUmnezeu modeleaza oamenii, nu noi. Am vruit sa spun ca în clipa când faci comparatii si cântariri e clar ca nu urmaresti dragostea ci confortul propriu.

De asemeni atunci când te bazezi pe faptul ca te-ai îndragostit, sau atunci câbd alegi pe cineva din mila (sunt si astfel de cazuri), iarasi e ceva dupa mintea ta, dupa impresiile tale.

Trebuie sa fie dupa voia lui Dumnezeu (asta înseamna ca se poate si ca El sa vrea sa ramâi singur) fiindca numai în El ne putem împlini. Tot ce nu este facut în Hristos se va mistui, iar ce e facut în El e facut pentru vesnicie.



Cum stim ca e dupa voia lui Dumnezeu? Pai voia lui Dumnezeu e singurul lucru care trebuie sa ne intereseze si trebuie sa ne straduim sa aflam cum distingem care este voia Lui. De cel mai mare ajutor mi se pare ce spune Sfântul Siluan în capitoul "Despre voia lui Dumnezeu". El opunea calauzirea dupa propriile idei calauzirii de catre Însusi Dumnezeu a unui om.

Daca vvoia lui Dumnezeu nu o putem afla, atunci cum vom fi cu El în vesnicie?
Draga Traditie,

Ce te faci cand ti s-a aratat prin vis care este voia lui D-zeu si nu este de acord familia, care sustine ca trebuie sa astepti un altul mai bun si mai bogat.Te poti impotrivi lui D-zeu sau familiei?
Reply With Quote