View Single Post
  #45  
Vechi 10.09.2008, 20:18:31
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de denissa
Trebuie sa tinem cont ca oameniii de stiinta in cazul asta nu vin cu dovezi sau demonstratii logice, ci doar cu niste presupuneri, iar presupunerile lor ingora in mod evident revelatia dumnezeiasca.

Am citit o carticica de curand intitulata "Adevarul despre evolutionism" de Ioan Vladuca. Aceasta carte este un raspuns la rezolutia Uniunii Europene din 2007, rezolutie ce se numeste:"Pericolele creationismului in educatie". Pe langa o combatere mascata a creationismului, se urmareste in aceasta rezolutie abordarea de catre tineri, in special,a unor idei sau "teorii" evolutioniste ca unele fundamentale. Vedeti pana unde merge lucrarea celui rau?...cat de viclean lucreaza? Experimentul de la Geneva nu putea "sa cloneze un alt Adevarul". Este unic si revelat. Dumnezeu ne-a revelat scopul creatiei: fericirea noastra si preaslavirea Sa intru vesnicie.

Foarte frumos spune Ioan Vladica in cartea sa: "Evenimentele de la inceputul lumii nu sunt nici observabile nici repetabile experimental. De aceea ele nici nu intra in domeniul stiintei"
Daca nu includ divinitatea in ecuatiile lor, nu inseamna ca oamenii de stiinta nu vin cu dovezi sau demonstratii logice.

Esti inconjurata de dovezi la tot pasul. Matematica este limbajul universal al logicii. Avansurile in matematica se regasesc in fizica in circa 50 de ani, iar cele din fizica ajung la aplicatii practice in circa 25 de ani. Radioul si televizorul sunt datorate intelegerii pe care am capatat-o despre particulele elementare din care suntem construiti, noi si stelele care ne inconjoara. E uimitor cum poti sa negi aceste incontestabile ridicari ale comfortului vietii, in ciuda dovezilor pe care le ai in fata. Pune mana pe o carte de fizica, apoi arunca cu noroi in stiinta.

Eu sunt agnostic, deci nu cred in dumnezeul crestin, dar daca as fi crestin n-as vedea absolut nici o incompatibilitate intre fizica de astazi si divinitate. Dumnezeu i-a eludat pana acum pe oamenii de stiinta, nu l-au gasit cu telescoapele lor mari, cu acceleratoarele lor puternice. Daca as fi crestin, as fi sigur ca nu l-ar gasi niciodata, pentru ca prin definitie Dumnezeu trebuie sa fie peste toate cele lumesti.

De ce va opuneti cunoasterii? Daca Raiul e in ceruri, ce-ar fi insemnat sa nu ne uitam la cer ca sa nu carecumva sa-l gasim pe Dumnezeu acolo si sa se supere pe noi?

Daca Dumnezeu e atat de mare pe cat se spune, nu va fi gasit nicaieri cu tehnica actuala, oricat de adanc ne-am uita la constituentii materiei. Oamenii de stiinta nu au ceva cu Dumnezeu, vor doar sa stie cat mai multe despre lumea in care traim. Daca Dumnezeu exista, are el grija sa se ascunda fata de cine trebuie si sa se arate cui vrea. Daca Dumnezeu exista, tu esti creatia lui si nu trebuie sa-i porti de grija, pentru ca el stie mai bine ca tine.

O mica parte din evenimentele de la inceputul acestui univers poate fi reprodusa si asta este exact ce se incearca la Geneva. Demonstreaza-mi cum subestimeaza acest lucru autoritatea lui Dumnezeu.

Inca o mostra de ignoranta desavarsita, cauzata de faptul ca se vrea ca termenul "teorie" sa fie inteles ca "ipoteza". O teorie stiintifica nu este o ipoteza. Iar teoria evolutionismului si a selectiei naturale a fost demonstrata si rasdemonstrata de mii de ori, este poate cea mai solida teorie despre natura pe care o avem. Bineinteles, nu include divinitatea, si daca nu esti de acord cu acest lucru, foarte bine. Insa chiar si asa, sa nu-i recunosti valoarea stiintifica si eleganta, chiar daca nu crezi in ea, este intristator.
Reply With Quote