View Single Post
  #48  
Vechi 10.09.2008, 22:59:01
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

draga scrabble(m_ar_Ce ?_l),

Ai si tu dreptate in felul tau,desi...Pentru noi,crestinii,f important este ca tu sa devii om nemuritor( si sa nu pierzi timpul cu lucruri prea putin folositoare pentru
mintuirea ta),adica sa traiesi milioane si milioane si milioane de ani...si nu in jur de 70 de ani.Stiinta,oricit de performanta ar ajunge si ar descoperi cite in luna si in stele,nu poate oferi omului decit o cutie temporala,plina de informatii teoretice si practici empirice...sau bete de chibrit puse in anumite ordini).Iar daca stiinta nu poate trece peste bariera mortii,si nu ne poate oferi tie,mie,si oricui...nemurirea....la nimic nu foloseste....vorba lui Pascal,parca.Nu insist ca aceasta nemurire se poate numai prin si in Iisus Hristos Dumnezeu.

Era odata un om de stiinta si un credincios intr-un tren,intr-o seara de vara,cu un cer instelat.Privindu-l,omul de stiinta a spus:
Cu ajutorul fizicii,matematicii,astronomiei...am ajuns sa cunoastem multe din tainele acestui cer si sa vedem chiar si galaxii f indepartate.
La care credinciosul raspunde:
Cu ajutorul lui Dumnezeu,noi am trecut de mult de acest cer,si vedem cu mult mai departe...noi am ajuns in Imparatia....cerurilor!

Sau revenind la big Bang-ul acesta....se zice ca Iisus Hristos,Cuvintul si Fiul lui Dumnezeu a zis:Sa se faca....si Bang!....intr-o clipita s-au facut toate.

Caci spun Sfintii Parinti,ca desi in Sfinta Scriptura se zice c-a facut Dumnezeu in prima zi,in a doua zi,in a treia zi....cerul,pamintul,soarele,plantele si vietuitoarele...de fapt ele nu au fost aduse la fiinta nici macar in 24 de ore fizice....ci s-au facut aproape intr-o clipita....adica Bang!

Ce nu inteleg oamenii de stiinta(si nici eu) este ca inainte de momentul big bang se afla....Dumnezeu.Adica daca ai merge inapoi in timp,printre stele si galaxii,cimpuri de energie,vid cosmic...la un moment dat ai intra intr-o gaura de vierme cumva(sper ca am nimerit-0 d.p.d.v aproape SF),ca o poarta ...si ai intra intr-o alta lume,infinita si necreata,in afara timpului...numita Lumina,sau Iubire sau Dumnezeu Sfinta Treime.Prin aceasta gaura de vierme,ce separa cele 2 lumi,circula dinspre Dumnezeu spre Univers,energiile lui necreate,care sustin tainic acest univers(inclusiv pe om,chiar si pe demoni)...care altfel nu ar putea exista.Or aceste energii necreate nu pot fi sesizate in veci de fizica sau altceva si prinse in experimente...ci numai de duhul omului dintr-o inima curata,despatimita...prin Duhul Sfint Dumnezeu.



PS.si totusi stiinta este folositoare...in cutia temporala in care traim,ea este de la Dumnezeu,il ajuta pe om daca este bine folosita,il arata pe om ca creator,dupa chipul lui Dumnezeu.....si daca mintea omului de stiinta este cea care descopera tainele Universului,cu atit mai mult aceeasi minte ar trebui sa gindeasca ca tot o Minte a creat acest Univers(caci e mai complicat universul decit mintea care incearca sa-l inteleaga...o zic aici ca necredincios,adica om de stiinta)....iar aceasta minte noi o numim Dumnezeu.

Iertati marile greseli(unele expresii sint metaforice,nu luate ad literam) din acest mic mesaj care tocmai l-am postat...sensul lui conteaza!
Reply With Quote