Subiect: Rabdarea
View Single Post
  #34  
Vechi 01.02.2012, 15:11:32
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Smooleanul și hepaTina, tina tractorista care a mâncat pateu de ficat, ăștia părosul smolit și gălbineala încurvită sunt ca înțelepciuda și curca rânjitoare ce te face mare... iar apoi, după, vine jegălania neputincios beretică... vine și te asmute și te întărâtă să te mânii cu atât de mare nemulțumire și revoltatoare plăcere, ca să nu se vadă că tu ești adulteresul încât îți vine să înfigi urletul. Deci trebuie să rabzi fățărnicia. Dar și să lepezi pentru Hristos prin răbdarea crucii pentru Hristos, să lepezi pe tateul cu fieul lui cu tot ca să nu-i mai iubească muiereul pofticios de perversiuni și pace, căci jelitorii ăștia trei foarte prefăcuți una sunt, eu. Iar în eu, în sine, acolo se strânge moartea și păcatul făcut în ascuns, din ascuns, savurat cu perversiuni ascunse ca apoi să te dai mare și plin de slavă deșartă printr-o răsucitoare jmecherie, să ai aplauze și harem sau fără harem că e mai simplu. Apoi îi zici ăluia mic și frumos din ascuns că e sfințișor... și gata, așa pufuleț nevinovat poți s-o zeifici pe fată... cu naivitate și credulitate, pe fata pe care vrei s-o strici. Oare mă pot bizui că cineva înțelege? Și oare mai poți să rabzi după ce ai aflat adevărul ascuns pe care-l faci și cu care te mândrești după ce ți l-am dat pe față?

Cine oare acum e capabil să mai învețe răbdarea și pocăința?Nimeni și nimic nu vei putea fără Dumnezeu... așa că să nici nu încerci să scapi altfel din cușcă fiindcă ai să evadezi într-una mai mare și mai nebună și mai modernă, în cușca cu lei.

S-a înțeles aluzia? Și să fim înțeleși, curvia, desfrânarea, și mânia care este pentru sine, deși sunt trei, în ascuns, defapt una sunt, adică mândria că ai descoperit aberica și legea lui faradey.

Adică ce vreau să spun este să aveți grijă ca să vă feriți de versurile cu aluzii eroitice... că apar scurgeri de tensiune!.. defapt asta cred că ne-a învățat sf. Efrem Sirul, sau de ce să fi scris el atâtea versuri?

Last edited by vsovivi; 01.02.2012 at 16:31:10.
Reply With Quote