View Single Post
  #52  
Vechi 29.09.2006, 13:39:13
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Citat:
În prealabil postat de Rusu_Tiberiu
Titlul e: "Calugarie sau casatorie"
in opinia mea e complet inutil sa ceri astfel de pareri. trebuie sa te intrebi pe tine, nu mai stiu cine a creeat subiectul acesta.
..tot ce spun este ca.. daca cineva are dilema asta in viata... trebuie sa caute in sine un raspuns. complet gresit sa intrebi in jur. derutant. incorect.
asta e tot ce am avut de spus la acest subiect.
va iubesc, dragii mei colegi de specie.
Ma amuza,dar ma si intristeaza cand vad atatea framantari referitoare la a imbratisa sau a nu imbratisa viata monahala...Un lucru este gresit,cel putin la noi in tara,si anume,la manastire pleaca in general adolescentii.De ce este permis asa ceva?La acesta varsta habar nu ai pe ce lume esti,este varsta controverselor de aceia nu este indicata luarea unei decizii atat de importanta.Fundamentul integrarii in viata monahala este lepadarea de cele lumesti,ori eu ma intreb,la o varsta atat de frageda CATE LUCRURI LUMESTI CUNOSTI,SAU SIMTI?????...va spun eu,aproape nici unul,si-ai sa ajungi peste ani petrecuti in manastire sa le descoperi,dar va fi putin prea tarziu,ca sa nu mai spunem faptul ca vei ramane mereu un venetic,privit de societate.Asadar,fratilor si surorilor care va ganditi sa va calugariti,stati linistiti,invatati atat cat este nevoie,faceti armata(pt.baieti),apropiati-va decent de societatea in care traiti,iar daca la maturitate constiinta si spiritul religios va va indica,intr-un mod special faptul ca AVETI CHEMARE catre viata monahala,faceti-o si n-o sa regretati.De comentat,ar fi multe,realitatea insa,este in aceiasi lume de care vreti sa va debarasati...vA DORESC PACE SUFLETEASCA!
SCUZE!....am vrut sa spun acolo "sa VREI sa le descoperi...."
Reply With Quote