View Single Post
  #1  
Vechi 25.07.2010, 13:34:16
Andreea_ Andreea_ is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Mesaje: 5
Implicit Rugaciiuni pentru cineva care vrea sa se sinucida

Am un prieten care de ceva timp are ganduri negre si tentative de sinucidere. El este catolic (eu sunt ortodoxa), nu foarte credincios (zice ca ne respecta credinta, dar doar atat), iar argumentele mele religioase se lovesc parca de un zid.

Pe mine ma ingrozeste ideea ca ar putea sa-i reuseasca ce vrea sa faca si ma simt neputincioasa, nu vad cum l-as putea convinge. Are nevoie de o minune ca sa fie salvat, iar Dumnezeu faca minuni, nu? Asa ca m-am indreptat spre El si spre sfintii lui si ii rog sa-i calauzeasca sufletul spre Hristos, sa poata intelege ce pacat mare are de gand sa faca si sa nu-l lase sa-si piarda sufletul.

Vreau sa fac tot ce se poate pentru el ACUM, caci stiu ca nu mai e nicio sansa dupa ce e implinita fapta. Spuneti-mi deci, ce pot face in biserica ortodoxa pentru el, avand in vedere ca e catolic? Cred ca la Liturghie nu-l pot pomeni, asa este? dar la Maslu, acatiste? pot ruga un preot ortodox sa se roage pentru el? ii pot aprinde lumanari? ce altceva mai pot face, in afara de rugaciunea personala? E cazul sa vorbesc cu un preot catolic?

Multumesc si astept raspunsuri cat mai repede. Eventual, daca se intampla nenorocirea, ce pot face pentru sufletul lui, ca sa nu se chinuiasca asa de tare? Parastasul probabil ca e exclus. Dar pot da pomana si sa ma rog pentru el, sa-i aprind lumanari? Parintele Arsenie Papacioc gasise un "artificiu", ii pomenea la Liturghie pe membrii familiei sinucigasului si spunea "dimpreuna cu toate neamurile", incercand sa-l includa cumva, voalat, si pe cel mort. Dar presupun ca nici asta nu se poate face, de vreme ce e catolic...
Reply With Quote