View Single Post
  #5  
Vechi 25.07.2010, 14:42:35
Andreea_ Andreea_ is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Mesaje: 5
Implicit

cand spuneam ca ma lovesc de un zid, e foarte real. I-am selectat imagini in care era vizibila durerea mamei Madalinei Manole, la inmormantare, i-am spus ca nu trebuie ca mama lui sa treaca prin asa ceva. L-au lasat rece..

Din putinele mele cunostinte de psihologie, nu cred ca e chiar depresie. E un om activ, munceste de dimineata pana seara (stiu ca depresia te face sa lancezesti si sa nu mai ai putere sa faci nimic), doar ca din cand in cand are impulsul sa moara. In fine, sunt multe de spus, dar eu cred ca n-am nicio sansa in a-l ajuta cu vorba. Din pacate ne despart 800 km, pentru ca altfel as fi stat langa el 24/24, nu ca sa-l pazesc, ci ca sa aiba o ocupatie, sa nu fie singur cu gandurile negre. Dar asa, ce pot face de departe? Pot doar sa ma rog pentru el..

Cat despre supraveghere si consult psihiatric, m-am gandit si eu ca are nevoie de asta. Dar, de buna voie nu merge si nu stiu daca familia (doar mama) poate sa-l convinga. Dupa moartea Madalinei Manole s-a afirmat ca cei cu tentative de sinucidere pot fi internati chiar si impotriva vointei lor, de catre familie. Dar...s-ar putea sa n-o faca nimeni si sa se gandeasca la asta cand e deja prea tarziu. Nici nu stiti cat de mult imi doresc sa pot sa dau un telefon la spital, sa i se acorde ajutor specializat. Dar o sa-mi spuna ca nu se poate cu forta.

Nu e nimic rusinos in a fi internat la psihiatrie, mai ales cand ai nevoie de ajutor. Stiu ca tratamentul medicamentos nu-i o placere si te transforma intr-o leguma, dar prefer sa-l stiu leguma, decat mort. ORICE in viata se poate indrepta, dar atata timp cat esti in viata, dupa moarte nu se mai poate face nimic.

El e si amagit de iluzia linistii si pacii de dupa moarte, pe care le-ar fi simtit/trait cand a fost in pragul mortii, dupa una din tentativele de sinucidere. Si tocmai asta si-a dorit in viata asta si n-a gasit...pace, liniste. Invatatura noastra crestina ne spune ca o sa se chinuie groaznic sufletului lui, numai de pace si liniste nu o sa aiba parte. Stiu asta si nu stiu cum sa-l fac sa inteleaga

Multumesc pentru raspunsuri. Astept cateva informatii si in legatura cu ce poate face biserica pentru el.

Last edited by Andreea_; 25.07.2010 at 14:46:22.
Reply With Quote