Subiect: EMISIUNE TV
View Single Post
  #3  
Vechi 15.07.2005, 13:52:06
Alexandru Alexandru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.07.2005
Mesaje: 9
Implicit

Spre deosebire de alte emisiuni tv, emisiunea transmisa de postul Realitatea TV a fost realizata pe o structura adaptata BINE situatiei. Am urmarit si alte emisiuni pe teme religioase pe diferite posturi, tratand diferite subiecte, insa majoritatea m-au dezamagit. Aceasta insa s-a dovedit serioasa, tinand seama de problema tratata, pe care au luat-o ca atare. Am impresia ca evenimentele de la Letca Noua sunt ceva mai vechi, intrebarea mea fiind ce i-a determinat pe realizatorii tv sa trateze subiectul abia acum. Vis-a-vis de cele discutate in cadrul emisiunii, opinia mea despre relatia preot-credincios si MAI ALES dintre preot si preot sa fie una mult mai degajata. Unei astfel de dezbatere trebuia sa i se creeze un mediu prielnic. Ma refer aici la starea sufleteasca ce trebuie sa ii defineasca pe participantii la discutie. Apoi respectarea regulilor elementare a DIALOGULUI si, in fine, dorinta ambelor parti de a lamuri lucrurile, nu de a le complica.
In ceea ce priveste elementul specific divin, acela de minune, ne putem lamuri cercetand un manual de Dogmatica Ortodoxa. S-au scris, de asemenea, numeroase tratate despre minuni si false minuni, de catre autori cu responsabilitate. Cred k pe aceasta tema s-ar putea realiza la TV o emisiune, dar nu in scopuri de atragere a audientei prin sublinierea senzationalului, ci in vederea informarii telespectatorului. As dori chiar sa fac un apel Echipei de Redactie a Magazinului "Lumea Credintei" si Echipelor Media care de ocupa de subiecte religioase, sa ia initiativa propunerii spre realizare a unei astfel de emisiuni, cu invitati care AU un cuvant de spus in viata bisericeasca romaneasca. MULTUMESC!
Reply With Quote