Subiect: Sanatate
View Single Post
  #10  
Vechi 02.11.2012, 12:46:14
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daniel Reid care l-ai citat tu mai sus, ca despre el vorbim, este un biznismen pe naturiste, daca n-ai observat.

Pentru ca da, exista si un segment de biznis aici si care de multe ori vinde apa chioara la pret de panaceu.

Nu doar ca o parte din afirmatiile lui nu sunt pertinente, dar mai face reclama si la aiureli, amulete cu pretentii de stiinta dovedita.

Ai intrat de curiozitate pe site -ul la care ii face (si ii faci si tu de fapt) reclama?

Nu ca nu gasesti la tot pasul abureli care fac sa ti se ridice tensiunea de cata nesimtire poate sa existe pe lumea asta de dragul banului, insa cel mai tare m-a dat peste cap expresia "delivers proprietary energy".

Ma rog, poate nu la toata lumea are aceleasi rezonante dar cei care mai cocheteaza cu stiinta si cunosc problema cu drepturile de autor sigur vor sesiza ironia.
Am citit cu atentie mesajul, in primul moment in care l-am deschis de pe e-mail. Tocmai de aceea am considerat ca trebuie sa fiu prudent de la inceput si sa spun

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
... Poate uneori nu suntem tocmai in asentimentul celorlalti, poate se mai strecoara si aberatii printre sfaturi utile.
(...)
Mai jos, pun la dispozitie un mesaj pe care tocmai l-am primit pe mail, cu care nu sunt in intregime de acord, dar las la latitudinea fiecaruia sa selecteze tot ceea ce-i foloseste, si sa arunce la cos reziduurile...
Mai mult de-atat, ce-ar mai fi de spus? Nici in religie, nu-s chiar toate aranjate bine "in pagina", iar omul trebuie sa faca selectii serioase si sa retina ceea ce considera ca tine de Adevarul Bisericii.
Daniel Reid, ca orice business-man, speculeaza oportunitatea, nu neaparat crede sau se dedica sanatatii omului. Multi reediteaza carti care "au prins" la public, nu fiindca impartasesc aceleasi pareri, ci pentru ca vor sa castige din asta. Aici, fie ca se numeste Daniel, Vasile sau Gheorghe, nu trebuie cautata parerea personala, ci doar ceea ce se subintelege in mod firesc, ce e nociv si ce nu, pentru organismul nostru.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote