Subiect: Reflectii
View Single Post
  #15  
Vechi 07.07.2016, 12:05:15
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@crinrin

Mai intai ca nu poti sa compari copii daca nu au fost la aceeasi scoala. Asta n-ai spus si este un criteriu, pentru ca notele din timpul anului scolar nu reflecta intotdeauna nivelul copilului. Sunt scoli mai severe (ca profesori si notare) si scoli mai blande.

Pe urma situatia de examen este ceva deosebit pentru un om. Nu se compara cu situatia de zi cu zi. Are o incarcatura emotionala imensa, mai ales cand stii care este miza.
Sunt oameni care pot sa fie premianti cu coronita si genii la scoala, dar se pierd la examene.
De ce se poate esua la examene:
- nu esti bine pregatit
- esti prea obosit
- emotiile sunt prea mari
- concurenta este foarte mare

La fetita respectiva se mai adauga ceva. Ea a ales un liceu cu cerinte speciale (liceu sportiv sau stiu eu unde se mai cere sport la admitere).
Poate ca ea nu are capacitatile respective si a fost prost sfatuita. I s-a spus ca are capacitati pe care de fapt nu le are. Asta se intampla atat de des.
"Vai eu stiu sa cant, ma duc la concurs la televiziune". Si acolo este o catastrofa. Intotdeauna m-am intrebat cine le spune la oamenii acestia ca trebuie sa cante, sau danseze, sau sa fie in televiziune, daca in fapt nu au talent?

Si asa a spus ea ca nu a mai avut "tragere" sa faca la celelalte probe, a fost descurajata? Sau de unde stii tu ce a fost?
Eu am inteles asa tangential, de pe net, ca a fost usor examenul de capacitate.

Mai depinde acum si de educatia de acasa a celor trei fetite.
Daca parintii le-au incurajat si au crezut in ele, sau daca sunt (mai ales la Gabriela) foarte severi. Pentru ca si asta influenteaza starea copilului si increderea in sine.
Daca un parinte cere copilului sa intre numai acolo unde vrea el (parintele) si sa ia numai nota maxima, copilul va fi traumatizat pe toata viata.
Poate ca va intra la liceul potrivit ei, fara sport, si va face fata mai bine.

Este foarte important sa orientezi copilul in viata dupa ceea ce poate si vrea, sa-i evaluezi corect talentul si alte calitati.
In orice caz Gabriela trebuie incurajata acum si ridicata sufleteste.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 07.07.2016 at 12:08:33.
Reply With Quote