View Single Post
  #10  
Vechi 13.06.2016, 16:23:06
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de RedRose Vezi mesajul
Raspunsul tau mi-a dezlegat o mica enigma, Yasmina...:) La una dintre ferestrele din bucatarie, am doua cuiburi de randunici...Cuiburile sunt construite de ani buni, dar fiecare generatie, an de an, isi mai solidifica "edificiul"...M-am obisnuit cu venitul randunelelor, urmaritul lor cum isi aduc paie si noroi pentru reparatii,ciripitul dulce al puilor si in final plecarea lor in tarile calde, cand vine toamna...De prisos sa sa mai spun ca fereastra aia evit sa o deschid, sa nu sperii bietele pasari...De-abia cand au plecat,inspre toamna, ma apuc de facut curatenie in zona lor...Bineinteles, de cuiburi nu ma ating..le las pentru generatia viitoare...
Zilele trecute am vazut ceva ce m-a intristat..un biet puisor mort, probabil impins din cuib si cazut pe pervaz..prima oara m-am gandit ca poate a cazut cand invata sa zboare..dar din pacate puisorul nici pene nu avea...era mic, golas si parca de-abia iesise din ou...
Citind acum ce-ai scris tu, mi-am dat seama ca poate murise in cuib..ceva se intamplase si fusese impins afara de parinti...oricum trist...
O alta cauza, mai rara totusi, sint cucii, sau mai bine zis puii lor: ei arunca jos si puii sanatosi si firavi ai gazdei.
Reply With Quote