Subiect: Q&A
View Single Post
  #6  
Vechi 22.08.2013, 22:26:20
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Dacă ar fi curată nu ar fi oprită de la Sfânta Împărtășanie.
Ba nu ci e vorba, cred, despre faptul ca atata timp cat pierzi sange, nu se cade sa te impartasesti de sangele Mantuitorului, sange din care nici cea mai mica particula nu se cuvine sa se risipeasca.

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Toată evlavia pentru stareț (nu cred în condamnarea pentru ilegalități financiare) însă nu cred că știe rânduiala mai bine decât Sfantul Dionisie, Arhiepiscopul Alexandriei.

"Iar in privinta femeilor care au curatirea lunara, daca se cuvine, aflandu-se ele asa, sa intre in Casa lui Dumnezeu, socotesc ca si a intreba este de prisos;"
Din raspunsul staretului, reiese ca in Biserica greaca, care dpdv socio-istoric este principalul vector al spiritualitatii ortodoxe, nu se cunoaste aceasta restrictie aparuta pe la noi si pe la fratii slavi. Pentru a contrazice intr-un mod pertinent acest lucru, e nevoie de mai multe opinii in acest sens, sfantul Dionisie din Alexandria, ca orice om, se poate insela. Au facut-o si alti sfinti in lucruri mult mai importante. Dupa cum stii, noi nu cunoastem oameni infailibili ci doar Biserica, conștiinta autentic-eclesiologica, este fara de pata.
Daca in legatura cu problema discutata detii informatii despre mai multe opinii care sa poata face trimitere la conștiinta pomenita, te rog sa le postezi. Repet, eu nu pe opinia singulara a starețului Efrem plusez ci pe practica ascetica din spatiu cel mai puternic asociat cu traditia dreptslavitoare.

Last edited by VladCat; 22.08.2013 at 22:33:01.
Reply With Quote