Subiect: Q&A
View Single Post
  #10  
Vechi 23.08.2013, 14:21:50
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Unirea cu Hristos in Euharistie este „o unire deplina tocmai pentru ca El nu mai este lucrator in noi numai prin energia adusa in noi de Duhul Sau, ci cu Trupul si cu Sangele lui, imprimate in trupul si in sangele nostru. Iar unde este trupul si sangele Sau e prezent si lucrator in mod deplin insusi subiectul lor. Deci insusi subiectul lui Hristos, ca subiect al trupului si sangelui Sau, se face prin Euharistie subiect direct al trupului si sangelui nostru cu care sunt unite intim trupul si sangele Sau, care au dat prin aceasta calificarea lor trupului si sangelui nostru…”
Pr. Prof. Dumitru Staniloaie, Legatura dintre Euharistie si iubirea crestina, in rev. „Studii Teologice” nr. 1-2/1965, p. 8-9.

Dalian, daca vrei poti cauta articolul si vedea acolo exact pe care parinti se intemeiaza Dumitru Staniloaie. Eu am intalnit invatatura in scrieri ale parintilor dar nu stiu sa iti dau trimiteri acum.

exemplul cu accidentul nu il comentez. Nu pot sa cred ca tu nu sesizezi diferenta intre a te impartasi stiind ca ai scurgere de sange si a face un accident de masina dupa ce te-ai impartasit.

p.s.: daca mai imi trunchezi mesajele cand le citezi te rog sugereaza asta printr-un insemn grafic precum „(...)”

Last edited by VladCat; 23.08.2013 at 14:28:23.
Reply With Quote