View Single Post
  #12  
Vechi 26.07.2010, 23:44:18
Dan Antonovici Dan Antonovici is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2010
Mesaje: 3
Exclamation Dan Antonovici

[quote=AlinB;246707]Daca trebuie...

http://www.mitropoliaslatioara.ro/controverse.php

Mentiune: pagina apartine BOSV.

BOSV inseamna Biserica Ortodoxa pe Stilul Vechi, intr/un cuvint "stilistii" din Romania cu sediul la Slatioara din judetul Suceava. Nici macar nu este recunoscuta ca fiind "BISERICA", pina cand si unii din pocaiti sunt recunoscuti ca si cult, insa ccea ce/i priveste pe "stilistii" din Slatioara pentru ca sunt schismatici si rupti de ascultarea Bisericii Ortodoxe mame, functioneaza sub statut de "asociatie" titulatura lor nu este de Biserica Ortodoxa... ci de Asociatia Bisericii pe Stil Vechi.Nici o biserica ortodoxa oficiala din lume nu/i recunoaste pe ei.
Nu va intriga ca ei de cind au facut schisma arunca mereu cu noroi in Biserica Mama de care s/au rupt pe motiv de calendar nici macar pe motiv de dogma sau erezie ci pe motiv de calendar "Sfantul Calendar" cum il mai numesc ei. Calendarul ii mintuie pe ei si nu ascultarea de Biserica.
In loc sa/si vada de pacatul lor, posteaza pe internet tot felul de minciuni la dresa duhovnicilor imbunatatiti ai Bisericii Ortodoxe Romane, fac dosare de anticanonizare.
www.Mitropoliaslatioara.ro, stilul vechi din Romania – stiliștii, care ponegresc și atacă fățiș persoana părintelui Argatu, aducând blasfemie trăirii și vieții părintelui acuzându-l de „erezie” și „deschisul cărții” și batjocorind trupul deshumat a părintelui cu cele mai oribile cuvinte și imagini: de cadavru, blestemat, și altele, pentru a da idei și a face din persoana părintelui o persoana controversată. Cunoaștem de unde vine atâta ură împotriva părintelui Ilarion și cunoaștem și cine sunt „stiliștii”.
Am putea să scriem și noi părerea noastră despre „Sf.Glicherie al lor”, despre „cadavru lui” și despre „viața de nesfințenie” pe care a dus-o cu dovezi și documente. N-o facem (deocamdată), pentru că am fi ca ei. Lăsăm pe Dumnezeu să ne descopere Sfinții lui și vrednicia fiecăruia.
Nu cred că o biserica necanonică și schismatică cum sunt „stiliștii” pot să facă aprecieri credibile la adresa unor duhovnici cu trăire sfântă și sub ascultarea bisericii străbune, așa cum sunt: Părintele Cleopa, Părintele Arsenie sau Părintele Argatu. Nu cred că poate cineva să-i creadă și să ia de bine ceea ce zic ei la adresa noastră cei ce am rămas sub ascultarea Sfântului Sinod.
Pe Părintele Ilarion Argatu nimeni nu-l declară sfânt dar despre viața lui de sfințenie se vorbește în popor și se va vorbi și scrie mult timp. Am citit din cartile pe care le aduc ca argument stilistii si nu am gasit nimic din ceea ce spun. Se vede ca sunt niste minciuni si niste "mincinosi ordinari". Ceea ce spun ei despre Parintele Argatu din ceea ce stiu si cunosc eu, se potriveste ca o manusa cu "cadavrul" lui Glicherie Tanase, pe care l/au declarat sfint. Exact. Aduc declaratie si marturii chiar de la oamenii stilisti care au participat la dezhumarea lui Glicherie si care s/au ingrozit de ce/au vazut si ce putoare era. Am sa le postez pe sit, daca va fi nevoie. Nu ne puneti la incercare si nu va jucati de/a biserica cu noi, vedeti/va de preotii si duhovnicii vostri. N/am auzit pina acuma de vre/un duhovnic la voi cu renume ca Parintele Argatu, sau Parintele Cleopa, Parintele Arsenie Boca, Parintele Arsenie Papacioc. Aveti? Nu cred! Si atunci?
Reply With Quote