View Single Post
  #15  
Vechi 27.08.2010, 20:37:23
haitchi haitchi is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2010
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eleonor_ro Vezi mesajul
Doamna,

ati afirmat ca sunteti credincioasa si va cred. punctul de vedere ortodox este insa urmatorul: daca inainte de caderea omului acesta era stapanul creatiei si dispunea de energii uimitoare, de capacitate de regenerare si de vindecare (Sfintii Parinti afirma ca apa nu-i putea ineca si focul nu-i putea arde), dupa cadere omul a pierdut aceste capacitati. mai bine zis, dand crezare celui rau a intrerupt accesul la energia curata divina, pentru ca intre om si dininitate s-a interpus aghiuta. din aceasta cauza energia primara a fost pervertita de cel pe care l-a ascultat si nu mai este de prima calitate. de aceea Parintii Bisericii au recomandat oprirea accesului la orice fel de energie pentru ca nestiindu-i provenienta, ne putem vatama, chiar fara sa stim. tot din cauza aceasta sunt privite cu suspiciune visele premonitorii, viziunile etc. deoarece viclenia diavolului este proverbiala si se cunosc cazuri cand acestia s-au transformat in ingeri de lumina pentru a insela pe cei creduli si dornici de harisme rapide.

parintii bisericii nu contesta existenta energiilor, dar nu le socotesc necesare pentru mantuire, deoarece insusi Stapanul cerului ni Se da pe Sine intreg in Biserica Sa. ce nevoie mai avem atunci de aceste energii, care pana nu beneficiem de darul deosebirii duhurilor, sunt foarte periculoase!


Doamne ajuta!
Stimata doamna,

Va raspund. Aveti dreptate in ceea ce spuneti. Fiecare om are posibilitatea de a se mantui pentru ca asa este conceput de Divinitate. Atunci cand ne nastem, centrii nostri energetici sunt deschisi pana la varsta de aprox 4 ani. Ei se inchid din cauza educatiei rigide prin frica, pe care o primim de cele mai multe ori de la parinti sau din mediul social in care traim. Centrii energetici sunt ca niste "rotzi" care se invart in sensul acelor de ceasornic atunci cand functioneaza normal. Cand acestia sunt afectati, ei inceteaza sa se mai invarta sau dispar daca sunt extirpate organe care reprezinta un anumit centru energetic (de exemplu stomacul este unul din cei 7 centri energetici principali). Exista si cazuri in care persoanele isi pastreaza acesti centri deschisi datorita fie unei educatii bazate pe dragoste, fie datorita unor socuri puternice pe care le-au trait in viata (electrocutari sau loviti de traznet, moarte clinica,etc.). De obicei, toate au la baza "socuri energetice", electrice, care au repus in functie acei centri energetici si mai mult, i-au activat mai puternic.

Iertata sa-mi fie remarca, insa de-a lungul timpului, reprezentantii bisericii s-au opus cu vehementa tuturor acelor insusiri umane care au facut legatura directa dintre oameni si Dumnezeu si au considerat ca doar prin intermediul lor, oamenii isi pot gasi mantuirea.
Este adevarat in parte acest lucru insa trebuie odata sa intelegem cine suntem, care ne sunt puterile date de la Dumnezeu si cum ne folosim de ele. Am inceput sa citesc de pe internet cartea recomandata de Simona, "Oameni si demoni" si m-am ingrozit de ce confuzii se fac acolo. Sigur ca exista tot felul de oameni care isi aroga drepturi de mari vindecatori si care pot induce in eroare multi oameni. Nu contest, este adevarat. Eu am dorit sa fac referire la modalitatile de tratament de care oamenii uneori au nevoie.

Cazul ideal de a ne trata este prin rugaciune, spovedanie si toata randuiala bisericeasca ce se impune in functie de fiecare caz in parte. Din pacate, nu toata lumea reuseste din "prima" acest lucru. Exista foarte multe cazuri in care oamenii au nevoie de mai multe etape pana la vindecarea spirituala deplina. Suna foarte frumos la "urechiuse" insa cati dintre noi sunt in stare de acest lucru? Suntem de acord sa desfiintam medicina alopata sau medicina alternativa si sa ne vindecam doar prin rugaciune? Eu nu cred.

Cand vorbesc despre medicina energetica, nu vorbesc despre impostori si despre ametiti. Vorbesc despre o stiinta, o tehnica ce nu a fost inventata ieri de extraterestri ci de oameni, si care are o vechime de sute de ani. Din acest punct de vedere, parintii bisericii multi dintre ei habar nu au ce inseamna energie, va asigur de acest lucru, si propovaduiesc intruna impotriva, atunci cand nu inteleg, cand nu cunosc sau cand culeg informatii care nu au nici pe departe legatura cu subiectul pus in discutie, pentru "a-i indeparta pe oameni de cele necurate". Medicina alopata cu greu a putut "inghiti" medicina alternativa care ii face azi o concurenta nemaiintalnita. Ca sa faca "pace" cu ea, a inceput sa inventeze aparatura necesara pentru a masura energiile cu care se lucreaza. Nu le-a recunoscut in mod oficial insa a inventat la randul ei aparatura care sa "imite" campuri energetice care sa regleze energia corpului uman. Chiar si vestitul aparat RMN are la baza REZONANTA MAGNETICA a corpului omenesc. Prin rezonanta se vede corpul omenesc in interiorul sau cu o asemenea claritate, nu prin alte metode. Radiestezia e tot o forma de rezonanta magnetica a campului electromagnetic.

Cateodata ma simt in Romania in "epoca de piatra" si nu reusesc sa pricep, cum se poate ca un popor care se considera atat de credincios, sa fie atat de "orb" uneori si sa nu faca distinctia intre terapii alopate sau alternative si biserica si mai ales de legatura dintre ele.
Sa-mi fie cu iertare daca v-am suparat, nu am nici cea mai mica intentie in acest sens. Nici pe dvs nici pe altii. Doream sa lamuresc daca se poate aceste aspecte ale vietii noastre.
Va doresc numai bine si sanatate.

Last edited by haitchi; 27.08.2010 at 20:50:13.
Reply With Quote