View Single Post
  #1  
Vechi 11.02.2012, 00:07:37
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Pentru cei care sufera de depresie

Doamne ajută!
Întrucât am aflat că, în secolul nostru, depresia a devenit una dintre cele mai frecvente maladii (manifestându-se - uimitor! - inclusiv în cazul unor copii), m-am gândit că ar fi folositor să-i ajutăm pe semenii noștri bolnavi de întristare, postând diverse sfaturi, cuvinte de încurajare ale Sfinților Părinți și ale duhovnicilor contemporani în legătură cu această problemă.
Depresia - spunea maica Siluana Vlad - este strigătul sufletului că NU MAI POATE TRĂI FĂRĂ DUMNEZEU. De aceea, această boală se poate vindeca prin comuniunea cu Hristos, Dumnezeul Cel viu, după a Cărui iubire inimile noastre însetează neîncetat.
O conferință excepțională susținută de către maica Siluana puteți asculta aici:
http://www.crestinortodox.ro/conferi...odern-718.html

Maica Siluana, care ea însăși a suferit de depresie în tinerețe, a dobândit de la Dumnezeu un dar deosebit: capacitatea de a-i alina și vindeca sufletește pe cei bolnavi de deznădejde, de forme grave de depresie și de alte probleme psihice și spirituale. Prin cuvintele ei mângâietoare, inteligente și pline de iubire, această măicuță a reușit să readucă lumina credinței și a bucuriei în sufletele multor oameni întristați, deznădăjduiți, bolnavi mai ales de neputința de a ierta.
Această înregistrare durează destul de mult... dar merită ascultată în întregime. Maica Siluana ne oferă medicamente duhovnicești nu doar pentru deprimare, ci și pentru multe alte ispite din lumea contemporană... Nu vă spun mai multe. Audiție plăcută! :)

M-aș bucura să postați și dvs predici, conferințe, cuvinte de folos... orice i-ar putea ajuta pe cei deznădăjduiți să zâmbească... și să meargă mai departe.

Multă bucurie întru Hristos!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote