View Single Post
  #8  
Vechi 19.02.2012, 00:48:41
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Mergeti la doctor.
Evident, nu are rost sa amintesc de Biserica, intrucat asta deja presupun ca faceti.
Dar mergeti la doctor. Socotiti-o ca efort de umilinta.
Orice duhovnic adevarat va va da permisiunea sa mergeti la doctor.
Am lucrat, 15 ani, cu depresivi. Cu multi sinucigasi.
Fratilor, asta nu e gluma. Nu e treaba de amator.
Mergeti, deci, pentru Numele Domnului, la doctor. De-asta a lasat Dumnezeu doctorii pe pamant. Lasati tergiversarile si discutiile inutile, sterile.
Daca voiti sa ascultati... iar de nu, treaba fiecaruia.
Doamne ajută!
Din fericire, nu am trecut prin astfel de experiențe dramatice, m-a ferit Dumnezeu. Sunt o persoană foarte optimistă (chiar exagerez în această privință) și trăiesc într-o familie minunată.
În schimb, am cunoscut un credinccios, care gândește tot timpul negativ și este aproape în permanență nefericit. Îl cunosc destul de bine... Nu știu dacă suferă de depresie, dar așa pare... și-mi pare foarte rău pentru el, pentru starea lui sufletească. De câte ori avem ocazia să vorbim, îmi spune că el va muri, că este în deznădejde, că viața n-are niciun sens și chiar că Dumnezeu nu există. De aceea, m-am gândit că, pentru astfel de persoane, ar fi utilă deschiderea unui topic cu sfaturi duhovnicești ale Părinților, predici etc, care să le aducă un strop de lumină în inimi.
Dvs ce credeți, oare am gândit corect?
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote