View Single Post
  #123  
Vechi 14.04.2012, 20:25:04
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit la Antena 3 acum

Sunt de-a dreptul uimita. Niels Shnecker prezinta o emisiune la Antena 3.
In prima faza a vorbit despre venirea Sfintei Lumini la Ierusalim.
Sunt uimita pentru ca acest om, evreu din cate stiu eu, spune clar si raspicat:
*Miracolul venirii Sfintei Lumini, socotita a fi cea mai mare minune a ortodoxiei
*Sfanta Lumina vine doar la ortodocsi, de cate ori au incercat altii decat ortodocsii, nu a venit
* a fost el insusi de mai multe ori la Sfantul Mormant
* a incercat sa afle, uitandu-se prin interiorul Mormantului Mantuitorului, daca nu cumva exista vreun loc unde sa fie ascunsa sursa de lumina
* se exprima spunand Mantuitorul
* a discutat chiar cu cei care il controleaza pe Patriarh, incercand sa afle daca nu exista vreun ""secret"" tehnic al venirii Sfintei Lumini
*a spus ca la catolici, spre deosebire de ortodocsi, lumina este aprinsa de preoti si se tine o slujba speciala (nici eu nu stiam cum se face la catolici..)
*etc... ceea ce ma uimeste este faptul ca vorbeste de parca ar fi ortodox!


Ma intriga si ma nemultumeste faptul ca Antena 3, avand destui prezentatori, nu gaseste altii care sa se ""ocupe"" de sarbatorile ortodoxe (Mihaela Radulescu, speram sa nu mai apara maine, stiam ca a renuntat la ortodoxie odata cu casatoria cu Elan S; anul trecut asa s-a intamplat la emisiunea de Craciun....)

M-am exprimat adeseori cu scepticism la adresa lui NS, stiind ca este mason si nu stiu ce interese reprezinta.
Dar ce ma uimeste acum peste masura este felul deschis in care a vorbit un evreu despre Invierea Mantuitorului si venirea Sfintei Lumini doar la ortodocsi..

Chiar acum a afirmat ca este necrestin...deci probabil mozaic...

Last edited by Adriana Cluj; 15.04.2012 at 03:26:31.
Reply With Quote