View Single Post
  #1006  
Vechi 19.10.2012, 15:06:23
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Iar eu iti propun sa te mai uiti si pe alte catehisme. De exemplu 'Dumnezeu este viu', facut de o echipa condusa de p. Cyril Qrgenti (dar nu scrie asta pe coperta), a fost tradus pe romaneste. Din pacate nu il am decat in franceza si numai pe hartie.
Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu
De aceea ne batem inclusiv în catehisme, unii preferându-l pe cel sistematizant, scolastic, alții pe cel care încearcă o abordare mai generoasă, mai profundă, mai conformă cu felul în care erau înțelese cele ale credinței în Biserica de dinainte de schismă.
Acest din urmă catehism, „Viu este Dumnezeu”, a fost reeditat de editura Reîntregirea și poate fi găsit aici.
Toate catehismele ortodoxe sunt la fel,nu stiu daca si cel francez. Citisem mai demult ca e in spiritul acesta ecumenist, din cate vad principalul coautor (si probabil cel mai cunoscut) este Oliver Clement, care pe langa contributii pozitive avea si aceste conceptii ecumeniste.
Pentru a ase realiza unirea cu catolicii a afirmat ca: " în numele apropierii de neortodocși, ar fi cazul să se facă o concesie minoră pseudo-învățăturii privind purcederea veșnică a Sfântului Duh „și de la Fiul”. "
A primit un raspuns tot de la un ortodox convertit din Vest, ieromonahului ortodox olandez Ilarion van Epenhoisen. Acesta a spus:
„se află sub influența puternică a patriarhului Athenagoras, care ar vrea parcă să demonstreze - prin atitudinea sa - că trebuie să sacrificăm teologia de dragul apropierii ecumenice”.
Citez dintr-un articol: "Ecumenismul acționează extrem de perfid. Pregătind cu prudență nimicirea adevărului, lansează ideea împărțirii dogmelor în esențiale și „neesențiale”. Ultimele, adică, ar putea fi sacrificate în scopul păstrării în credință a „esențialului”."

Last edited by catalin2; 19.10.2012 at 16:06:35.
Reply With Quote