Subiect: Despre iertare
View Single Post
  #7  
Vechi 06.10.2017, 01:55:34
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Da, e ciudat, ca evrei sa citeasca doar in Vechiul Testament. Adica atatea milioane de Biblii in intreaga lume si nu si-au pus intrebarea, oare de ce s-au mai adaugat inca niste capitole? Cu atat mai mult cu cat Sf Pavel dupa ce a colindat toata Asia mica ca sa propovaduiasca Cuvantul lui Dumnezeu,la urma desi stia ca va fi dat in mainile evreilor (Faptele Apostolilor 21.11) ,stia ca era important sa dea marturie si in fata evreilor.Dar la ce le-a folosit?

Ma rog Parintele Cleopa spunea in cartea "Ne vorbeste parintele Cleopa" Cred in volumul 1, la un moment dat despre o lege a firii, care o au si neamurile, adica chiar si cei care nu au auzit de Hristos.Aici legea firii isi face lucrarea, desi e mai intortocheat , sa nici nu ai pe cineva sa te indrume (duhovnic) sa nici nu ai Noul Testament si totusi sa mergi pe Calea dorita de Dumnezeu.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote