View Single Post
  #529  
Vechi 01.05.2018, 01:12:30
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Iote ce spune Pr. Florin Botezan:

”Întreaga rânduială a slujbei ne descoperă faptul că Liturghia este împlinirea pregătirii pentru Euharistie iar Euharistia este punctul culminant și rațiunea de a fi a Liturghiei. Ca urmare câteva concluzii se impun:

Liturghia este o lucrare comună a întregii Biserici, o împreună înaintare spre unirea cu Hristos. De aceea orice manifestare a evlaviei individuale care face abstracție de slujbă (citirea unor rugăciuni, îngenunchieri etc.) sunt total nepotrivite.
Împărtășirea credincioșilor în afara Liturghiei este o excepție care nu se aplică decât în cazul bolnavilor. În restul cazurilor este o îndepărtare de la sensul autentic al slujbei.
Participarea la Liturghie se împlinește prin Împărtășire. O Liturghie la care nu se cuminecă decât clericii își atinge doar în mică măsură scopul. De aceea idealul spre care trebuie să tindem este ca cei care participă la slujbă, având pregătirea potrivită, să se și împărtășească.”

P.S. Îi punem și lui eticheta?
Duhovnicii nu te intereseaza ce spun, sfintii nu, invatatura nu, dar vrei sa luam in considerare ce spun un preot (de care nu am auzit). Nu ai inteles ceea ce ti-am tot explicat si in lte cazuri, importanta este invatatura Bisericii, apoi ce spun sfintii, nu are importanta ce spune unul sau altul, nici macar un preot sau vecinul tau. Ai tot in catehism ce spune invatatrua, plus citate din sfinti, le-am dat inainte. Tu poti sa crezi ce vrei, ce ma intereseaza pe mine? Sunt miliarde de oameni care cred altceva, pe mine ma intereseaza doar ce spune Biserica, pentur ca acesta e adevarul. Cei cu gandire ecumenista tocmai asta nu au, constiinta ca Biserica spune adevarul. O sa dai acum ce spun toti cei 10 preoti pe care spuneai ca ii cunosti? Si nepomenitorii sunt destul de multi la numar.
Reply With Quote