View Single Post
  #2  
Vechi 12.07.2017, 01:19:17
Carina Laura Carina Laura is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.10.2011
Mesaje: 56
Implicit

Buna, iti raspund din postura unui om care se confrunta de 10ani cu stări de anxietate, panica si mai recent ganduri obsesive. Lupta noastră este ft grea, dar nu imposibila.Nu stiu daca se scapa definitiv de aceste probleme, dar cu mult exercitiu si informatiile corecte, se pot trai perioade de normalitate si momente frumoase.Anxietatea mereu revine sub o forma sau alta...trebuie sa inveti sa o cintracarezi indiferent cum apare. Se spune ca e caracteristica celor care vor sa aibă totul sub control, sub fiecare aspect, însă asta e imposibil pt ca mereu exista factori externi, independenti de noi, care ne pot influenta.Atunci cei ca noi se panicheaza...E binenteles vorba si de credinta slaba..pt ca daca am avea-o, ne-am lasa in voia lui Dzeu si am avea linistea ca El va avea grija de toate...si de parinti, si de noi...si chiar moartea pe care o îngăduie celor tineri are un sens pe care noi nu suntem capabili sa-l intelegem .Nu se intampla nimic fara un rost, toate sunt rânduite cum trebuie de Dzeu. Revenind la anxietate, calea cea mai usoara ca sa depasesti acele momente e ignorandu-le. Dupa părerea mea, gândurile tale sunt de tip obsesiv, daca o luam pe partea psiholigiei..adica gânduri ce apar din empatie( oamenii epatizeaza cu situatii , evenimente stat pozitive dar si negative de care aud la stiti, net, in filme etc., adică ii marchează o sutuatie si se pun in acea situatie), care provoacă frica mare sau\si vinovatie, care sunt greu de scos din minte dar nu imposibil, si care sunt recunoscute de cel in cauza ca fiind eronate atunci când e mai linistit.Sunt gânduri false, care nu se pot îndeplini. Ele apar tocmai pt ca sunt luate in seama, produc frica, iar aceasta atitudine transmite creierului ca intr-adevăr sunt o problema...prin urmare le va tot repeta...Pe partea bisericeasca, sunt gânduri provenie de la vrajmas, cu care omul duce un rszboi duhovnicesc, care nu trebuie luate in considerare, nici crezute, nici dezbatute...un părinte drag îmi spunea, referitor la asta, sa-mi tin ferestrele sufletlui inchise...Gandeste-te asa: Fac CE POT, Fac CAT POT, in rest DOAMNE FIE VOIA TA!!! E greu, chinuitor, dar se poate!!!Doamne ajuta!!!
Reply With Quote