View Single Post
  #5  
Vechi 16.08.2020, 13:07:05
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul

Crede-ma ca si mie mi s-a intamplat acelasi lucru la inceput cu actualul meu duhovnic, eu mergand printre primii la impartasire si m-a respins; dupa Liturghie am discutat mai pe indelete si abia duminica a treia m-a impartasit.
Rememorand acum acea situatie, inteleg ca a actionat corect, chiar daca nu prea mi-a convenit.
Mi-a plăcut mesajul tău.

Nu e o problemă dacă un preot te oprește de la împărtășanie, e corect, are o marjă de judecată permisă de canoane, ce nu poate să facă e să te umilească în public, să te certe cu public pentru chestii spuse sub secretul spovedaniei, să desconsidere discreția preoțească și secretul spovedaniei.

Mie nu mi se pare că e un duhovnic interesat de progresul spiritual al enoriașului pentru că i-a zis să vină peste 2 luni la spovedit, adică îl spovedește doar în posturile mari probabil.
Ori această practică este extrem de greșită pentru că un om poate are nevoie să se spovedească o dată la 2 săptămâni, am zis să se spovedească nu să se împărtășească.

Spovedanii poți face 100, până la o împărtășanie, nimeni nu poate opri sau limita spovedania cuiva nici chiar de ar fi cel mai păcătos om de pe pământ.

Teologul ortodox Danion Vasile a dat un exemplu, unei femei necăsătorite îi zisese preotul să vină la spovedit peste 2 luni.
Și teologul i-a replicat ei, du-te și întreabă-l pe preot: „părinte dacă rămân însărcinată până peste două luni, creșteți dvs copilul ?”

Eu i-aș fi replicat altfel, părinte dacă abia peste două luni aveți timp să vă faceți datoria față de oameni și să stați la spovedit, sunteți de acord să vă luați salariul doar în posturile mari ale anului?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 16.08.2020 at 18:36:41.
Reply With Quote