View Single Post
  #21  
Vechi 26.11.2010, 11:35:51
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Hristos a hranit multimea din pustie cu paine, dar pe Apostoli i-a hranit cu Trupul Sau la Cina cea de Taina. In primul caz a inmultit painea, in cel de-al doilea a prefacut-o in Trupul Sau. Iar astazi se petrece in Liturghie, ceea ce s-a petrecut la Cina ce de Taina. Puterea de a iubi mai curat nu o putem face decat prin partasia de Trupul si Sangele Sau.

Revenind la tema topicului, repet, nu e nimic rau ca oamenii sa ia paine biecuvantata - pasti. Rau e sa ramana doar la ea, sau luand-o sa nu constientizeze ca e totusi o paine binecuvantata si ca cere un alt mod de partasie de ea (o zi de post macar, o rugaciune...)
Prietene, văd că vrei sau nu știu dacă vrei să întreții confuzia: pâine binecuvântată - Paști. Să vedem însă ce are de spus Penticostarul în această privință:

Ziua Învierii, popoare, să ne luminăm ! Paștile Domnului, Paștile ! Că din moarte la viață și de pe pământ la cer, Hristos-Dumnezeu ne-a trecut pe noi, cei ce cântăm cântare de biruință ! (Irmosul Cântării 1 a Canonului Învierii)

Paștile cele sfințite astăzi nouă s-au arătat. Paștile cele nouă și sfinte, Paștile cele preacinstite, Paștile Hristos-Izbăvitorul; Paștile cele fără prihană, Paștile cele mari, Paștile credincioșilor, Paștile care au deschis nouă ușile raiului, Paștile cele ce sfințesc pe toți credincioșii. (prima stihiră a Paștilor)

Prin urmare pâinea binecuvântată nu este Paști și nu trebuie denumită ca atare. Ea poate fi considerată cel mult ca un simbol, însă din câte știu eu noi ortodocșii nu suntem sectanți neoprotestanți.

Last edited by doctor_faustus; 26.11.2010 at 11:38:08.
Reply With Quote