View Single Post
  #1  
Vechi 19.03.2010, 22:03:08
NTatiana NTatiana is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Locație: Irlanda
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit Casatorie -Divort

Este o adevarata tragedie pentru cei doi sot si sotie cand se despart mai ales in cazul in care cuplul are si copii; este o tragedie si pentru societate deoarece la baza oricarei societati sta familia; copiii sunt dezorientati, atarna ca povara pe umerii unui singur parinte; daca acesta isi sacrifica viata personala si nu se recasatoreste dupa divort si poarta singur/a povara copiilor iarasi este tragic deoarece dupa vreo 10-15 -20 de ani de dedicare copilului sau copiilor acestia isi vad de viata lor si parintele care si-a sacrificat cei mai frumosi ani ai vietii ( floarea vietii) ramane singur si pustiit; ii vine foarte greu sa isi mai refaca viata la peste 45 de ani, foarte greu; ceea ce eu as dori ca Biserica Ortodoxa Romana sa faca este de a sfatui pe cei care au divortat, chiar daca au copii sa incerce sa isi refaca viata in cel mai decent mod; e mai bine asa si pentru copii si pentru parintele respectiv si pentru a nu fi ispitit sa aiba relatii ocazionale de scurta durata care mai mult deterioreaza viata oamenilor decat o aseaza pe o cale normala; de asemenea am vazut in vestul Europei ca autoritatile cauta sa prelungeasca durata divortului chipurile incercand sa dea termene de impacare foarte lungi care ar fi menite sa \'\'salveze\'\' casnicia; dar culmea este ca aceste termene lungi tin pe ambii fosti sot si sotie intr-o ambiguitate totala ...intr-o stare ca ani de zile nici ei nu stiu cum sunt: casatoriti sau divortati...si asta ii face sa incerce sa nu piarda timpul ci sa caute o relatie rapid in care se arunca cu \'\'furie\'\' si ajung in doi -trei ani pana la desfacerea casatoriei cu prima/primul sa fie intr-o a doua relatie atat de incalcita , unii au deja al doilea rand de copii sau chiar al treilea daca au avut doi parteneri cu care au avut relatii nefiind casatoriti...ceea ce, va imaginati cu totii, cat de mult se complica vietile celor doi care ar fi putut fi mai simplu asezate intr-o poate noua casatorie care sa ofere STABILITATEA ATAT DE NECESARA COPIILOR REZULTATI DIN PRIMA CASATORIE! Si trebuie sa stiti cu totii ca daca cei doi care divorteaza vor sa fie din nou impreuna ei se pot recasatori - au acest drept si nimeni nu il poate lua; daca e sa fie sortit lor sa fie impreuna atunci ei se vor aduna din nou in sfanta casatorie si nu fortati de Autoritati si legi si proceduri care numai complica lucrurile; daca divortul ar fi urgentat poate ca cei doi s-ar speria putin si ar gandi mai profund si mai intelept si s-ar intreba \'\'...oare este chiar atat de usor sa scap de ea/el ???\'\' ; incercati sa cugetati asupra celor ce v-am tiparit aici si spuneti-mi daca am sau nu dreptate ...astept criticile ...ha ha ha ; hai sa ne mai veselim putin, dar pentru asta , ca sa aiba sens gluma, trebuie sa v-o spun in Engleza deoarece in Romana nu are sens din cauza ordinii literelor initiale in alfabet; deci: Question: Do you know what a dictionary is? Answer: It\'s a book in which the word\'\'divorce\'\' comes before\'\'marriage\'\'...ha ha ha ; pentru cei care nu inteleg Engleza, rugati pe cineva sa va traduca bancul si sa vi-l explice...e un fel de \'\'tema ptr. acasa\'\' ...ha ha ha
Reply With Quote