View Single Post
  #13  
Vechi 26.06.2010, 19:27:23
deliana68 deliana68 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2007
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antonyo Vezi mesajul
Buna ziua .Am niste ginduri urite pe care eu le percep ca si adevarate ,deci le cred adevarate si imi produc multa frica si spaima ,
Cum pot sa scap de aceste ginduri sau cum sa fac sa nu le mai dau atentie sau sa nu le mai bag in seama?
Cum sa fac sa am credinta in Dumnezeu ,acea credinta de neclintit ,sa am nadejde ,si dragoste?
Cum sa scap de frica acestor ginduri urite ,cu ajutorul lui Dumnezeu?
Multumesc
>Eu am gasit o solutie care ma ajuta. In timp ce inspir spun in gand "Doamne Isuse" si apoi, in timp ce expir "vindeca-ma". Si spun tot asa pana ma simt mai bine. Se poate face oriunde mergand pe strada, in birou etc. Gandurile negative, tot vin- e capcana celui rau, dar spunand rugaciunea asta, nu ma pot cufunda in ele sau cu alte cuvinte nu imi dau consimtamantul celui rau. Dupa cate stiu eu, noi nu suntem vinovati de primul gand aparut (este o capcana de la cel rau), dar suntem vinovati pentru consimtamant. Trebuie sa spun aici ca solutia mea vine de la Sfintii Parinti ai ortodoxiei care spun ca putem pune straja gandurilor spunand in minte rugaciunea inimii <Doamne(intre respiratii) Isuse Cristoase, Fiul lui Dumnezeu (in timp ce inspiri), milueste-ma pe mine pacatosul (in timp ce expiri).

Last edited by deliana68; 26.06.2010 at 19:43:03.
Reply With Quote