View Single Post
  #103  
Vechi 09.01.2017, 00:32:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
"Epidemiile de poliomielită au dispărut, iar numărul cazurilor de îmbolnăviri a înregistrat o scădere importantă în anii 1955-1956, înainte să fie introduse vaccinurile antipolio (1957). După aceea au izbucnit noi focare endemice și epidemice de poliomelită. Vaccinurile antipolio au fost un mare eșec, provocând numeroase decese. Dispariția epidemiilor de poliomelită nu s-a făcut datorită vaccinurilor antipolio, ci datorită îmbunătățirii condițiilor de viață. Au contribuit și alți factori: oprirea vaccinării antivariolice și a altor vaccinuri și, după unii autori, retragerea pesticidului DDT de pe piață." (Vaccinurile: prevenție sau boală?, Dr. Chirsta Todea-Gross)
Hai sa fim seriosi, citezi o tanti oarecare ca si cand ar fi o autoritate in domeniu cand informarea ei in domeniu se rezuma in cea mai mare parte la articole traduse de pe site -uri cu profil antivaccinist.

Ti-am mai explicat cum e chestia cu graficele si ciclicitatea unor epidemii dar se pare ca nu reusesti sa asimilizezi decat un anumit gen de informatii :)

Daca suprapui inceputul campaniei de vaccinare pe partea descrescataoare a ciclului ce spui? Ah, vai, nu era nevoie, oricum era in scadere.

E ca si cand ti-ar fi o foame teribila si pentru ca nu ai macare ai manca o ciocolata, vine unul iti masoara glicemia si zice: "asta nu mai are nevoie de mancare ca uite, are glicemia in crestere".

Nu stiu de ce am impresia ca sunt unii destul de cinici care ar vrea sa ne intoarcem la perioadele in care epidemiile dispareau cu o buna parte din populatie cu tot iar aia care scapau nu scapau ca erau neaparat mai puternici imunitar ci erau prea speriati sa mai iasa din casa si astfel sa ia contact cu focare de infectie.

Citat:
De ce ignori explozia autismului infantil în urma vaccinării? Știu, este greu de demostrat legătura între vaccin și handicap, dar sunt părinți care mărtrisesc acest lucru.
Asta se incadreaza la eroarea de logica numita "dovada anecdotica".

Faptul ca unii parinti au deja anumite idei preconcepute si/sau faptul ca nu pot sa se obisnuiasca cu ideea ca ar putea fi o problema genetica ii face sa dea vina acolo unde nu este cazul.

Am intalnit cazuri din astea si ceea ce au reusit sa demonstreze este ca nici macar nu stiu schema de vaccinare, autismul (sau alta boala) fiind diagnosticat de fapt si de drept la ani distanta de vaccin dar ei vorbesc ca si cand s-ar fi intamplat incepand de a doua zi.

Citat:
De ce ignori epidemiile apărute în urma unor campanii de vaccinare în masă? De ce cei vaccinați îi exclud pe cei nevaccinați? Imunizarea de care se tot vorbește de ce nu fucționează?
Pentru ca sunt rare, cauzele sunt cunoscute, remediate si e un fals argument, ti-am spus deja.

E ca si cand ai spune ca nu trebuie sa mergi cu avionul pentru ca s-au prabusit avioane.
Sau cu masina, pentru ca se intampla accidente.

Si a doua, ti-am explicat: pentru ca sunt potentiali vectori de infectie si pot transmite boala la cei care chiar fiind vaccinari se intampla sa aiba o imunitate mai slaba.
Chiar si cei vaccinati si cu imunitate buna, pot face in unele cazuri forme mai putin severe ale bolii.

Iti mai ofer un ajutor: e ca si cand ai spune: "de ce ce sa nu tii bidonul cu benzina in mijlocul camerii daca oricum casa este ignifugata."
Acum poate iti dai si singur seama.

A treia: vaccinul e ca si lectia la scoala: unii o invata, altii nu. Toti primesc aceeasi materie, rezultatele difera.

Citat:
Dar la copiii handicapați în urma vaccinării te gândești? Dar la părinții lor?
Dar la copii handicapati in urma bolilor, acum eradicate prin vaccinare dar foarte posibil sa reapara te gandesti? Dar la parintii lor?

Daca ar fi fost dupa cei care gandesc ca tine, am fi avut si acum epidemii de variola cu milioane de morti.

Oamenii ar fi murit si acum de turbare, tetanos,

Da' uite ca acum singurele cazuri in care se moare din astea sunt cei care nu sunt vaccinati la timp. Cum explici?
Bagam pe teava ceva conspirationism si zicem ca li se sterge vaccinare diin fisa daca mor?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 09.01.2017 at 01:55:08.
Reply With Quote