View Single Post
  #17  
Vechi 10.10.2018, 12:49:12
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
Biblia e greu de descifrat, eu cred, de obicei, ca stiu s-o interpretez corect, dar probabil ma insel de cele mai multe ori, este un exercitiu intelectual important pentru un profan, ca si pentru un teolog. citatul tau este mai degraba despre minciuna, pasajele importante care se refera la pacatele desfranarii le-am pus si eu pe aici, homosexualitatea este un pacat la fel de mare ca oricare altul, nu se face nicio deosebire intre homosexualitate si mersul la bordel, de exemplu.
oare cat este de greu sa descifrezi cuvintele din Biblie: sa NU fi desfranat? Pentru unii oameni (in crestere din pacate) aceste cuvinte sunt de neinteles

Citat:
in cate stiu bizantinii au acceptat evanghelia lui ioan la vreo 6-700 de ani dupa roma. stiai asta? ia intreaba-te, de ce?
pe bune?!De Canonul Biblic ai auzit?In anul 363 d.Hr., Sinodul din Laodicea a stabilit ca numai cartile Vechiului Testament (impreuna cu unele carti apocrife) precum si cele 27 de carti actuale ale Noului Testament trebuie incluse in canon si deci utilizate in biserici (in TOATE bisericile, nu numai cele de sub jurisdictia Romei). Sinodul de la Hippo (anul 393 d.Hr.) si Sinodul de la Cartagena (anul 397 d.Hr.) au reafirmat aceleasi 27 de carti ale Noului Testament ca avand autoritate si inspiratie divina
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote