View Single Post
  #93  
Vechi 16.02.2019, 17:59:22
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Știm iarăși că Fiul lui Dumnezeu a venit și ne-a dat nouă pricepere, ca să cunoaștem pe Dumnezeul cel adevărat; și noi suntem în Dumnezeul cel adevărat, adică întru Fiul Său Iisus Hristos. Acesta este adevăratul Dumnezeu și viața de veci.

Argument:
1. Scriptura zice ca exista un singur Dumnezeu.
2. Scriptura zice ca Tatal e Dumnezeu
3. Scriptura zice ca Fiul este Dumnezeu
4. Scriptura zice ca Duhul este Dumnezeu
5. Nu exista decat doua alegeri de credinta. Fie crezi ca Scriptura minte, fie crezi ca Acel Singur Dumnezeu, despre care zice Scriptura, este Tatal, Fiul si Duhul Sfant.

Tu crezi cumva ca Scriptura minte cand afirma ca "Fiul Sau, Iisus Hristos este adevăratul Dumnezeu"?
Fiul meu, dă astăzi slavă Domnului Dumnezeului lui Israel și fă mărturisire înaintea Lui și arată-mi ce-ai crezut. Să nu ascunzi de mine!
Cat ma bucur ca ai ales acest pasaj. Tocmai acest pasaj arata ca Dumnezeu este Unul.

Da! Dumnezeu Fiul este Cel adevărat. Dumnezeu Fiul este "Cel Vechi de zile" nu Tatăl.* Tatăl este "Cel Prea Înalt".

Adică Fiul a plecat din sânul Tatălui și s a întrupat ca iubire pură ( sacrificiu suprem) si este asemanat cu Melchizedek pentru că nu a avut niciodată Tată și Mamă și S a făcut pe Sine Tată pentru noi. Iar Tatăl este forța ce protejeaza "Iubirea ~Fiul) din care izvorăște Focul( Duhul Sfânt), de aceea si spune : dacă Eu nu mă duc la Tatăl,* Duhul Sfânt nu va veni... Biblia. Ioan 16:7
[7]Totuși vă spun adevărul: Vă este de folos să Mă duc, căci, dacă nu Mă duc Eu, Mângâietorul nu va veni la voi, dar, dacă Mă duc, vi-L voi trimite. - adică(pentru neghiobi) cand voi fi în Sânul Tatălui, Duhul Sfant vine pentru că ține de Mine să L trimit. ~ un proces natural dumnezeiesc...

Din această cauză și spune :" Biblia. Ioan 17:5
[5]Și acum, Tată, proslăvește-Mă la Tine Însuți cu slava pe care o aveam la Tine, înainte de a fi lumea." Adică,* Tată am plecat din sânul Tau primeste mă înapoi în sânul Tau.

Si continua cu urmatorul pasaj : " Biblia. Marcu 8:38
[38Căci de cel ce se va rușina de Mine și de cuvintele Mele, în neamul acesta desfrânat și păcătos, și Fiul Omului Se va rușina de el, când va veni întru slava Tatălui său cu sfinții îngeri." -Adică cand va veni ca Tatăl ceresc în slava si glorie- Dumnezeu Desăvârsit precum profeteste Pavel în Coloseni 2:9-10 ...
Reply With Quote