View Single Post
  #56  
Vechi 03.05.2019, 10:57:01
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Ce faci ca sotie crestin-ortodoxa dupa prima palma intr-o casnicie in care exista si un copil, pe fond ca sotul a fost provocat de sotie. In trecut mai exista o amenintare de bataie in urma unei dispute.


Hristos a inviat! Imi pare rau sa aud ca ati luat o palma. Este foarte dureros, indiferent de situatia in care ati fost. La mine in familie am vazut la parintii mei multe batai, deci va pot zice ca nu e ok deloc. Am observat la mama mea cand si-a mai luat palme ca facea anumite lucruri gresite dar nu-l voi scuza nici pe tata. La mama am vazut ca in multe certuri ea tipa destul de tare, injura sau mai spunea vorbe de tipul : semeni cu ma-ta, tactu etc. La nervi unele femei, nu toate, scot niste vorbe taioase care nici macar nu le constientizeaza si mai apoi se trezesc lovite. Alt comportament urat este, ca mama mea incearca atace prin vorbe prima doar ca sa nu fie atacata. Ironic, nu? Este ceva orgoliu cand tine ea neaparat sa aibe dreptate pana la a da atacuri urate. Ca barbat nu mi se pare corect sa-ti lovesti femeia indiferent de situatie. El ar putea sa iasa din razboiul asta pur si simplu, plecand din casa cand femeia se tureaza in ultimul hal. Orice barbat care loveste femeia este slab. Daca asta e singurul argument de a calma situatia atunci e jalnic. Nu divortati de la o palma insa de acum trebuie sa lucrati amandoi sa nu se mai ajunga in situatii de genul. Dupa aceea amandoi veti regreta si copilul nu are nicio vina daca va fi vorba de divort. Am observat de exemplu la ai mei ca din fire amandoi sunt 2 temperamente mai aprinse si asta nu ajuta deloc. Tratati foarte serios palma. Femeia nu trebuie sa fie sclava barbatului dar nici barbatul sa devina mop. Palma asta cred ca a fost un mare semnal de alarma, daca de acum nu lucrati impreuna mai mult la casnicie se va duce de rapa. S-a racit dragostea de-a lungul anilor si aici s-a ajuns din pacate. Si cred ca de mai mult timp va certati mai des, nu era de ieri de azi. Mergeti impreuna la un mediator, psiholog si la un preot. Intr-o cearta amandoi sunt vinovati, unul mai mult altul mai putin. Aici pe chat nu va putem noi rezolva problemele. Am o intrebare domnul a crescut intr-o casa in care parintii mereu se cearta? Dar dumneavoastra? Conteaza mult si mediul din care vii. Nu este o scuza dar conteaza. Orice om care a crescut intr-o familie destramata de ura, dependente etc, creste si tinde sa aibe tendinte agresive si saracul poate nu e constient. Poate palma e varful icebergu-lui si aveti amandoi probleme mai profunde pe care nu le-ati constientizat. Incercati sa invatati cum sa aplanati conflictele sunt atatea carti de psihologie si tehnici. Impreuna cu spovedit,impartasit. Mergeti in concediu la munte, mare. Viata de familie este stresanta. Este un film foarte frumos pe care il recomand sotului se numeste fireproof. Un film realist despre viata de familie si cum se poate reaprinde acea flacara a dragostei dupa ani de certuri. Nu e solutia ideala dar e un inceput.
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote