Subiect: Botezul in BOR
View Single Post
  #503  
Vechi 19.01.2010, 21:15:51
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de piedonee Vezi mesajul
nu stiu de ce va jicniti indirect...care mai de care dintre voi stie adevarul....!nu e mai bine sa ne rugam unul pt altul si pt sefi nostrii,pt cei rataciti pt ce i buni,pt ce i rai cu toti suntem creaturii a CELUI CE NEA CREAT si ce vrea EL de la noi?????????SA NE IUBIM UNUL PE ALTUL ASA CUM EU VA IUBESC PE VOI.....deci EL poate iubi pe pacatosi,pe toti indiferent de confesiune dar noi ca crestinii ne jicnim ne contrazicem si ne blestema ,anatizam de parca am fii drepti.....!ce va face sa crede ti ca sunte ti drepti fata de ceilanti?ce va face sa crede ti ca pe voi ce i pe nou sau ce i pe vechi VA V A PUNE DUMNEZEU DE A DREAPTA SA???????????oare EL nu cauta la inima omului....iar Dumnezeu a dat gura omuli nu sa blesteme ci sa binecuvinteze.....ceea mai mare virtute e sa iubesti neconditionat si daca cel de langa tine greseste roagate cu lacrimi pt el si uite asa.....crestinismul inseama iubire,insusi ura noastra face dezbinare si degenereaza ura...i a sa incercam sa fim mai buni,sa ne rugam mai cu sarguinta si credinta se va restabili,dar nu ...noi nu facem dect sa scoate greselile in fata sa judecam sa scoatem "dosarele"in care unul a gresit mai mult ca altul si uite asa aratam ca suntem crestinii ortodoxii....daca un evreu citeste pe acest topic ce poate sa zica de crestinii???pt ca crestinismul sa desbinat insusi din lipsa de credinta si din lipsa de iubire.....!normal ca ma veti creitica sau judeca pt ca asta intalnesti frecvent in crestinism multa barfa,invidie,rautate si multa multa mandrie ca ce i pe nou sunt credinta adevarata sau ce i pei vechi sunt in credinta adevarata si invers dar nici un cuvant frumos sa se adreseze adica cei pe nou sa vorbeasca frumos de cei pe vechi si invers....e greu sa se aduca cuvinte frumoase uni altora???dece oare???a trecut cineva la cee vesnice si a zis fratilor cei pe vechi sunt in iad iar noi pe nou suntem in rai?????????nu....avem gura pt binecuvantare pt iubire pt liniste ......!Dumnezeu va judeca dupa inima fiecaruia.....!dar cu Chineji si Indieni care sunt aproape 2 miliarde unde se vor duce ei??????????daca noi ortodoxii ne uram atat de mult intre noi.....!ortodoxia a devenit formata din farisei si saduchei prin modul lor de comportament...cand vom fii in fata Dreptului Judecator ne va intreba de faptele noastre si nu de episcopul cutare sau cutare.....va zice,gol am fost si mati imbracat,bonlav am fost si ma ti cercetat....etc...stitii voi mai bine ca mine dar va cauta bunatatea din inima noastra de iubirea din ea...."EU AM VENIT BLAND SI SMERIT CU INIMA"........daca e sa facem ceva e sa iubim......!eu cred ca faptele ar trebui sa arata care e buna noul sau vechiul dar la cat de multa ura exista si la uni si la alti"pt credinta".....nu ai cum sa deosebesti care e buna!!!!!!!!!!cared ca ar fi bine sa se lucreze mai mult la fapte si mai putin la dovezi negative,ca prin negativism nu facem decat sa ne jicnim indirect.......dar asta e ultimul veaca care insusi prin libertatea de credinta duce la chestii de genul acesta pt ca daca eram in timpul lui Diocletian cu siguranta eram UNITI....acum suntem DEZBINATI....PT CE?din mandrie,pt putere care sa fie sef,pt bani si restul.....!trist......
Nu e vorba de "ura"; e vorba de pastrarea Ortodoxiei nestirbita de influentele modernismului, de influentele ecumenismului, de influentele serghianismului, s.a.m.d.

Daca vei merge pe site-urile coptilor, vei observa ca si ei au zeci si zeci de "sfinti"!
Ce inseamna asta? Ca sunt ortodocsi? Ca sunt fratii nostri? In nici un caz, vazand ca BISERICA ESTE TEMELIA ADEVARULUI si nu o sinagoga a minciunilor si a diferitelor erezii!

Minuni sunt peste tot in lume, vazand ca Duhul Sfant are o lucrare generala in lume. Dar Harul, este prezent doar in Ortodoxie. Asta zic Sfintii Parinti! Sau acum, prin umanismul propovaduit de tine, vrei sa afirmi contrariul?

Una e Biserica, nu mai multe! Si acea Una, e Sfanta Biserica Ortodoxa, nu cea armeanea, sau copta, sau indiana, sau nestoriana, s.a.m.d.!

Pentru mantuire noi trebuie sa avem DREAPTA CREDINTA SI FAPTELE CELE BUNE! Din discursul tau reiese ca doar faptele conteaza! Asta este o pura erezie modernista de tip protestant!