Subiect: fara Dumnezeu
View Single Post
  #7  
Vechi 09.03.2010, 01:26:20
Zalmoxis_Nemuritorul's Avatar
Zalmoxis_Nemuritorul Zalmoxis_Nemuritorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Asculta-ma cu atentie ca si eu (ca si multi altii) am fost tulburat cateodata de ganduri asemanatoare.

Daca nu exista Dumnezeu si ceea ce zic cartile de 'stiinta" e adevarat, atunci lucrurile stau destul de simplu. Universul a aparut din intamplare, legile sale au aparut din intamplare, viata a aparut din intamplare. Intr-o atare situatie noi, sentimentele noastre, gandurile noastre, tot ceea ce simtim si suntem nu reprezinta nimic mai mult decat suma si rezultatul unor combinatii biochimice petrecute strict la nivel material. La moarte, totul s-ar sfarsi, am deveni NIMIC. Eventual, si specia umana ar deveni NIMIC, fie ca urmare a unor dezastre naturale, fie poate ca urmare a degradarii treptate a codului genetic, totul ar redeveni in cele din urma gunoi cosmic. Nu e nimic de castigat si nimic nu e pierdut, caci totul e predeterminat, totul e hotarat de dinainte.

Nu pot sa iti dau solutii salvatoare. Te-as minti (si m-as minti si pe mine insumi) daca ti-as spune ca acum, in fata mea, am dovezi care sa arate ca religia in care credem noi e adevarata. Religia tine strict de credinta.

Dar pe de alta parte, daca depasesti barierele impuse de carti, de stiinta, de mediu, si de mentalitatea generala a epocii noastre care e o epoca marcata de un trend de ireligiozitate, o sa poti ajunge la concluzia ca exista un Dumnezeu. Universul functioneaza in baza unor legi stricte si complexe, daca o singura valoare ar fi diferita, el nu ar fi putut functiona.

Probabilitatea ca Universul sa fi aparut DIN INTAMPLARE e aceeasi ca probabilitatea unui Boeing 747 functional de "a aparea" ca urmare a unei tornade care a traversat un hangar. Cu alte cuvinte, aproape nula.

Cu alte cuvinte, sansele ca Dumnezeu sa existe sunt infinit mai mari ca el sa nu existe. Mai departe ce alegi, e o chestiune de credinta. Dar daca stai sa judeci cu atentie, iti dai seama ca dintre toti zeii inventati de oameni, cei care au atribute limitate la Pamant (zeul ploii, zeul tunetului, gaia, etc) nu pot fi zei supremi pentru ca Pamantul insasi e limitat - doar un fir de praf in Univers.

Un zeu adevarat, trebuie sa fie nelimitat, sa stapaneasca din afara Pamantului si din afara Universului. Trebuie sa fie un zeu infinit, si totodata abstract. Candidatii cei mai buni in aceasta directie sunt figuri precum Iehova/Dumnezeu, Allah, Shang-Ti, etc. Care intamplator sau nu, sunt nume distincte, diferite de la un areal la altul, ale Dumnezeului Crestin..... Mai departe, ce alegi, ce forma de credinta crezi ca te implineste, e o chestie strict subiectiva.

toate cele bune.
Reply With Quote