View Single Post
  #81  
Vechi 06.04.2012, 23:36:55
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Bun, deci eu din asta inteleg unrmatoarele ca daca nu il respect pe Basescu si conducerea, nu il respect nici pe Dumnezeu, asta e concluzia fireasca, asta vreti sa spuneti?

Dar de unde stim ca conducerea este de la Dumnezeu, pe ce ne bazam in Scripturi, Noul Testament, pe Sa dam cezarului... si altceva?

Eu va intreb cum poate o conducere sa fie de la Dumnezeu cand face rau oamenilor? Pentru ca Dumnezeu nu face rau oamenilor, El este Iubire.
Atunci de unde este aceasta conducere daca face rau? Cine este tatal raului?
Da,diversele conduceri fac rau . Crede-ma ca il uram din toata inima pe iliescu,si totusi,pentrui mine a fost ca un balsam sufletesc ,rugaciunea de la sf Liturghie ,pentru conducatorii tarii,indiferent cum s-ar numi el.Atunci mi-am dat seama ca raul are un nume ,ca el nu se numeste iliescu sau basescu ,ci ca raul cel mare este in noi,si el se cheama : URA .
Eu sunt unu. Dar daca multiplicam ura cu 20 de milioane , vom avea o tara care isi uraste destinul,in loc mai degraba sa se pocaiasca,si sa aiba incredere in Dumnezeu
Daca noi ne vom ruga pentru cei care nu ii agream, atunci linistea va patrunde in sufletul nostru,lumina se va imprastia prin multimea credinciosilor , si Dumnezeu ii va lumina si pe acesti prea lumesti conducatori.
Prin incredere ,astfel miscam lucrurile
Aceasta e puterea lui Dumenzeu ,imprastiata prtin Biserica.

In alta ordine de idei,in VT , Dumnezeu face ca sortii sa cada pe David,si acesta sa fie ales imparat ,deci Dumnezeu nu e strain de conducatori.
Reply With Quote