View Single Post
  #83  
Vechi 06.04.2012, 23:40:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Nu consider ca avem conducatorii pe care ii meritam, si nici ca D-zeu se razbuna pe noi prin ei, eu nu il vad pe Dumnezeu razbunator, asa cum multi de aici il vedeti, este ca si cum as spune ca Dumnezeu imi doreste raul, ori eu nu pot accepta asta..
Perspectiva cu "Dumnezeu razbunator" este pentru unele capete mai seci care nu pot vedea lucrurile decat mai ..organic ca sa zic asa.

Realitatea este ca omul singur isi face rau prin alegerile sale, alegeri care au consecinte si se propaga in contextul social.

Daca am fi un popor corect, unii fata de altii si fata de Dumnezeu, cozile de topor n-ar conduce aceasta tara, pentru ca majoritatea ar fi oameni intelepti si cu discernamant.

Dar cum suntem un popor de ahtiati dupa televizor, barfa, gata sa ne tzepuim uniii pe altii pentru mai nimic, a carui dumnezeu este in principal stomacul, care isi ucid copii pe banda rulanta - nu putem fi decat o masa de manevra si sclavi pentru straini si slujitorii lor.

Nu altii ne-au condamnat la sclavie, nu Dumnezeu ne pedepseste, singuri ne-am osandit.

Citat:
Nu vad ce legatura ar fi intre dorinta mea de schimbare si dorinta lor de schimbare, adica si daca eu ma schimb sa zicem, ce va face sa credeti ca ei vor fura mai putin?
Un singur om daca se schimba societatea nu se va schimba peste noapte, asta e clar.
Dar este un inceput.
Daca vorbim de schimbari autentice.

Dar atata timp cat nu incetam sa privim la pacatele altora si la ale noastre prea putin sau deloc ca si cand noi nu am avea nici o vina sau vreun pacat, e putin probabil sa intelegem de fapt conceptul de schimbare.

Citat:
Atitudinea aceasta de nici un conducator nu e vinovat pentru nimic, noi suntem vinovati ,nu duce decat la pasivitate din partea noastra si la neasumarea raspunderii de catre ei.
Serios, faptul ca te stii vinovata asta te indeamna la pasivitate?
Ma intreb in cazul asta ce cauti pe un forum crestin ca nu cred ca de mers pe la biserica mai are rost sa pun problema..
Reply With Quote