View Single Post
  #3  
Vechi 13.08.2012, 11:33:39
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Dragă, de-a lugul istoriei s-a dovedit clar că nu s-a prea văzut "un Hegel" în rochie. Marea zdrobitoare majoritate a marilor oameni de cultură din oprice domeniu a fost compusă din bărbați, bărbații fiind în marea majoritate creatori de cultură. Chiat și Iisus Christos a fost bărbat. Și apostolii și toți episcopii și preoții. Toată teologia adevărată creștină este scrisă de bărbați. Și așa mai departe, enciclopediile spun foarte clar adevărul. Cu alte cuvinte bărbații s-or fi folosit ei de forța fizică, numai că tot istoria demonstrează că marii creatori de cultură au fost în marea majoritate, dacă nu cumva chiar toți bărbați, iar cultura se face cu spiritul, cu mintea, cu inima, nu doar cu forța fizică. În schimb femeia a știut să se folosească mereu de fizicul ei, așa cum știe să se folosească și în ziua de azi. Totuși este normal ca și femeia să evolueze și să se dezvolte mai mult spiritual, intelectual și moral decât în epocile trecute pentru că și ea este tot OM și are și trebuie să i se dea dreptul la dezvoltare, la creștere pe această latură spirituală și intelectuală. Eu nu văd femeia ca pe o ființă de rangul doi, ci o văd egală cu bărbatul cu o anumită întâietate totuși a bărbatului, evident a bărbatului corespunzător fiecărei femei. Totuși, după cum spunea apostolul Pavel, bărbatul în căsătorie este "capul" femeii și al familiei, și cred că și Pavel avea Duhul lui Dumnezeu.

Referitor la descendența evreiască, ți-am spus și poți verifica citind Vechiul Testament că la început descendența se făcea pe linie masculină. Citește mai toate genealogiile din VT și vei vedea acest lucru. Nu cred că are rost să te pui și să contrazici chiar așa de flagrant Biblia Ebraică. Pe de altă parte există destule episoade în care evreii distrugeau alte popoare în drumul lor spre Canaan sau chiar în Canaan, omorând respectivele populații, în special pe bărbați și pe băieți, dar luându-le virginele ne-israelite și făcând copii israeliți cu ele. Deci ți-am spus foarte clar că asta cu descendență pe linie maternă este într-o perioadă mai târzie a vechiului testament, probabil după exilul babilonian sau poate nici de atunci. Dar la început nu era așa.

Chiar și în cazul lui Christos genealogiile se fac pe linie masculină, arătând încă o dată tradiția evreiască. Iisus Christos este fiul lui David pentru că fecioara Maria era descendentă din neamul lui David. Și chiar și Iozef era din neamul lui David, iar Iozef era tatăl legal al lui Iisus Christos.
Reply With Quote