View Single Post
  #10  
Vechi 13.08.2012, 13:25:56
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Mă bucur că recunoști că genealogia se făcea după linia bărbătească, iar eu îți spun că nu se făcea întâmplător acest lucru. Exista în mod foarte clar descendență bărbătească, iar de la un moment istoric aceasta a fost înlocuită cu descendența pe linie feminină, însă a existat în mod foarte clar descendența pe linie bărbătească. Nu are rost să contraziceți în continuare Sfânta Scriptură că nu ține.

Pe de altă parte v-am spus foarte clar de cazurile de femei tinere virgine ne-israelite care erau luate de la diverse popoare pe care le căsăpeau, dar după ce se uneau cu bărbați israeliți copiii erau israeliți, chiar dacă mamele nu erau biologic din poporul lui Israel, fapt care arată foarte clar că descendența bărbătească avea un rol foarte important, iar acei copii rezultați erau israeliți din tați israeliți de neam (biologic) și mame neisraelite (biologic). În acest cazuri este evident că copiii rezultați erau din neamul lui Israel datorită tatălui israelit, chiar dacă mama era neisraelită din punct de vedere biologic.

Genealogia tribala se facea dupa barbat cu conditia ca cea biologica sa fie asigurata de fidelitatea femeii. Deci este vorba de doua lucruri distincte. Asa cum barbatii sunt numiti Patriarhi, sotiile lor sunt numite matriarhe. Cultura evreiasca nu este deloc macho, ci macho a fost cea greco-romana si a diasporei evreiesti printre greci. De aceea crestinismul a luat o latura macho pe care religia iudaica nu a avut-o niciodata. Motivul pentru care un evreu este evreu doar daca mama sa este evreica nu este doar cel amintit ci mai sunt si altele. Tot de la un rabin stiu ca unul din motive este faptul ca mama este cea care poarta greutatea sarcinii, ca atare este o forma de recunostinta. Asa cum si Sabatul nu incepe intr-o casa pana nu aprinde stapana casei lumanarea. La evrei nu exista idea ca femeia sa fie subordonata barbatului si inca multe altele... Apostolul Pavel avea gandirea din diaspora contaminata de machismul grecesc si roman...
Asta nu anuleaza faptul ca pana azi, apartenenta la trib se face pe linie masculina la evrei, nu materna, si se vede foarte bine in cazul Cohen-ilor (preotilor). Pentru a fi preot trebuie ca tatal sa fi fost preot iar mama evreica. Daca una din cele doua nu este indeplinita, barbatul nu poate apartine tribului preotesc, deci nu poate fi preot.
Daca ati lasa orgoliul la o parte, ati intelege nu numai cele expuse aici, dar si faptul ca Dumnezeu nu putea nedreptati pe nimeni. Doar oamenii o fac si din pacate de multe ori chiar in numele Lui.

Si vad ca iar reveniti cu pacatele Israelului. Si astazi un copil este israelit daca tatal este israelit, insa NU este si evreu daca MAMA nu este evreica. Acest aspect va cam scapa... Si va scapa si prima epurare etnica din istorie care apare in Biblie...

Last edited by Tartaruga; 13.08.2012 at 19:44:17.
Reply With Quote