View Single Post
  #7  
Vechi 31.01.2013, 15:18:43
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Slavă lui Dumnezeu! Și pe pământ pace, între oameni bună voire.

Știam eu că nu ești un om rău. Mulțumesc pentru gândul bun și curat.
Și eu te iubesc cu adevărat. Domnul Dumnezeu știe că spun adevărul. De s-ar ivi vreun necaz mare și viața mi-aș da-o pentru tine, iubitul meu. Așa de mult te iubesc.
"Aceasta este porunca Mea: să vă iubiți unul pe altul, precum v-am iubit Eu." Ioan 15, 12.

Dar ce facem, scumpul meu, că uite ce zice Domnul:
"Căci se vor ridica hristoși mincinoși și prooroci mincinoși și vor da semne mari și chiar minuni, ca să amăgească, de va fi cu putință, și pe cei aleși." Matei 24, 24.
E plină lumea astăzi de hristoși mincinoși! Așa-i? Pot fi toate confesiunile creștine adevărate? Oare toți hristoșii sunt adevărați și mântuiesc? Uite ce zice Domnul
"Un Domn, o credință, un botez." Efeseni 4, 4.
Atunci când învață altceva decât ce se învăța până atunci, e altă învățătură, fără rugăciuni ca să se roage Sfinții pentru noi, fără Sfintele Icoane, e un alt creștinism, altă Evanghelie. Și uite ce spune:
"Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o – să fie anatema!" Galateni 1, 8.
"Iar de învață cineva altă învățătură și nu se ține de cuvintele cele sănătoase ale Domnului nostru Iisus Hristos și de învățătura cea după dreapta credință, acela e un îngâmfat, care nu știe nimic, suferind de boala discuțiilor". I Timotei 6, 3.

Nu vreau să cred că ești un îngâmfat, căci îmi dovedești că iubești pe Dumnezeu. Dar știi unde greșești. Tu vrei să iubești pe Dumnezeu, dar nu iubești pe Dumnezeu Adevărat, Savaot, Treime, Iubire. Ci pe dumnezeul penticostal, pe hristosul diavol al penticostalismului. Care, acel hristos diavol, a căutat să fure oamenii de pe calea cea dreaptă ca ei să nu mai țină predania dată nouă de Sfinții Apostoli.
Da, iubești pe Domnul, uite ce zice Domnul:
"Cel ce păzește poruncile Lui rămâne în Dumnezeu și Dumnezeu în el; și prin aceasta cunoaștem că El rămâne în noi, din Duhul pe care ni L-a dat." I Ioan 3, 24.
Noi, creștinii (ortodocși, singurii) am păzit poruncile Lui, cu strictețe, iubire și devotament, până azi. Am păzit că uite ce zice:
"Deci, dar, fraților, stați neclintiți și țineți predaniile pe care le-ați învățat, fie prin cuvânt, fie prin epistola noastră." II Tesaloniceni 2, 15.
Uite ce zice:
"Fraților, vă poruncim în numele Domnului nostru Iisus Hristos, să vă feriți de orice frate care umblă fără rânduială și nu după predania pe care ați primit-o de la noi."
II Tesaloniceni 3, 6.

Ai citit, scumpul meu despre Sfânta Tradiție, sau Sfânta Predanie? Care e opinia ta? Ce părere ai cu ce este scris acolo? Ce părere ai despre hristoșii mincinoși? Ce consideri tu că este cu acei hristoși mincinoși?

Bucurii de la Maica Luminii și a tuturor scârbiților și necăziților.

Last edited by Daniel_Ortodox; 31.01.2013 at 15:37:44.
Reply With Quote