View Single Post
  #8  
Vechi 02.07.2013, 15:05:02
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Nu prea inteleg problema voastra.
Ah, ca biserica interzice procedura "in vitro".
Dar in rest ceea ce vor sa obtina prin noua metoda nu vad de ce ar fi rau.
Se elimina boli genetice cumplite. Este asta un lucru rau?

Nu se obtin "copii mai buni", ci mai sanatosi si nu "sunt copii la comanda".

Eu nu stiu daca este mai bine sa sufere copiii de la nastere de boli cumplite (d emulte ori parintii nu au probleme, doar poarta gena bolnava si o transmit mai departe si in generatia urmatoare se poate dezvolta boala.
De ex. doi parinti cu talasemie minor nu au probleme (doar un pic de anemie), dar copilul poate face talasemie majora cu risc de moarte.

Pe urma este mai bine sa vedem cu oamenii descoperindu-si boli genetice isi amputeaza sani si alte organe, sau recurg la alte gesturi disperate?
E mai bine sa vedem oameni chinuindu-se si murind in jurul nostru de boli fara leac si de care nu au decat vina ca le-a fost transmisa de la parinti?

Faceti va rog un exercitiu de imaginatie: ganditi-va ca voi purtati o gena a unei boli groaznice. Alegeti sa faceti un copil bolnav, chiar cu sentinta de moarte, daca vi se ofera posibilitatea sa evitatia cest lucru?

Nu stiu, mi-as dori foarte mult sa se poata discuta in biserica, la nivel mai inalt aceste probleme, sa vad cum gandeste biserica si cum cred terologii ca ar fi facut Iisus. Cum ar fi ales EL oare?

P.S. Fetelor (Ekaterina, Parascheva etc.) dar si barbatii care scriu aici: de ce va intereseaza astfel de subiecte? De ce le scormoniti si cititi? Voi sunteti sanatosi, aveti copii sanatosi si pe cale naturala. Sunteti ferciti. Dar in rest lumea de langa voi sa piara in chinuri si suferinti. Nu stiu daca este crestin-ortodox.
Poat ar fi mai bine sa clarificam fiecare cu medicul si preotul nostru aceste lucruri, sa le intelegem si sa vedem parerea lui Dumnezeu. Nu sa judecam noi...
Mi-as dori sa pot sa merg si eu undeva sa discut aceste probleme sa inteleg mai mult BOR.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 02.07.2013 at 15:09:54.
Reply With Quote