View Single Post
  #27  
Vechi 27.09.2013, 23:45:29
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Eu consider ca este normal sa doresca sa isi cunoasca adevratii parinti. Asta nu inseamna ca nu isi iubesc parintii adoptivi, ci vor sa stie cine sunt, de unde provin. Sa nu uitam ca, copiii mostenesc multe de la parintii si bunicii lor. Chiar daca sunt adoptati, mostenirea nu se sterge. Nu cred ca este usor ptr. nimeni sa afle ca parintii tai nu sunt ai tai. Poate vor sa intrebe de ce nu i-a crescut, daca i-au iubit. Sa aibe un fel de inchidere si lamurire.

Parintele Jar, cel care are grija de copiii abandonati, a spus ca o fetita care era de ceva vreme la ei, brusc l-a rugat sa mearga sa o vada pe mama, desi pana atunci nu mai intrebase. Simtea ea acea nevoie sa o vada. Si in acel timp, tatal ii taia mamei gatul cu cutitul.

Tot el a spus ca multi oameni merg la ei si vorbesc de rau pe cei care au abandonat acei copii. El mereu le spune sa nu mai zica asa ceva, mai ales de fata cu copiii. A spus sa nu ii judecam pe cei care isi abandoneaza pruncii, caci nu stim de ce fac asta. El ii invata pe copii sa isi iubeasca parintii, chiar daca nu sunt cu ei. Si Pr.Tanase a spus similar: vin oameni la el si ii critica pe acei parinti. Si dansul mereu ii intreaba cate avorturi au facut?!

O maica din Rusia povestea cum o fata care a fost abandonata de mama ei, s-a dus sa o caute si sa se certe cu ea. Un fel de razbunare, sa ii scoata ochii ca a abandonat-o. Dupa ce s-a dus sa o cunoasca, s-a linistit si s-a impacat sufleteste. Nu a mai certat-o pe mama ei.
Sunt convinsă că atitudinea acestor părinți duhovnicești este foarte corectă.
Un copil orfan, căruia i s-ar inocula ideea că a fost abandonat, că nu este iubit etc, ar putea suferi grav atât spiritual, cât și psihic. Sigur că un copilaș aflat într-o astfel de situație e bine să învețe să ierte, să nu judece. Și acești copii sunt chiar iubiți și îngrijiți, fiind în custodia unor părinți duhovnicești minunați, cu o vocație specială în acest sens!
În mesajele anterioare, m-am referit, însă, la cei care au deja părinți (adoptivi), astfel încât nu mai au nevoie de cei biologici.
Încercând să-și cunoască "părinții" biologici (care i-au abandonat, dintr-un motiv sau altul), îi întristează, poate, pe părinții lor adevărați (adoptivi) și, la fel de grav, este posibil să aibă o mare dezamăgire văzându-i pe cei care i-au adus pe lume.
Vor putea afla că aceia sunt ori depravați moral, poate chiar certați cu legile statului, ori în altfel de situații penibile. Ce șoc emoțional ar putea suferi un tânăr care ar afla, de pildă, că a fost născut de o prostituată, sau că a venit pe lume în urma unui incest... sau alte lucruri urâte și degradante!
Și de ce?
Pentru a-și satisface o curiozitate, în loc să păstreze convingerea că familia lui, singurii lui părinți adevărați sunt aceia care l-au primit și l-au crescut cu dragoste (cei care l-au înfiat).
Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote