View Single Post
  #97  
Vechi 20.10.2010, 11:53:18
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Pentru un om fără Dumnezeu nu există nici popoare nici altceva, oamenii fiind animale. Însă realitatea e că Dumnezeu există și că popoarele vor fi judecate asemenea oamenilor: cele care au furat teritoriul altora vor fi pedepsite și obligate să dea înapoi.
Pai noi am furat pamantul Romei, la judecata o sa-l dam inapoi Imperiului Roman? Sau nu se pune, ca erau pagani?

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
De unde ai scos-o că majoritatea cetățenilor vor să vadă homosexualii la răcoare? Ai o imaginație bogată.
N-am scos-o, era un exemplu. Daca maine majoritatea cetatenilor tarii vor sa te vada spanzurat fara motiv, nu se face referendum pentru asta. Odata pentru ca nu e valabila pedeapsa cu moartea in Romania si a doua oara pentru ca nu te poate nimeni condamna la ceva fara un proces prealabil. De-aia exista judecatori, ca sa nu ajunga gloata sa voteze in necunostinta de cauza asupra unor cauze penale. Si-asa gloata nu e in stare sa schimbe clasa politica, o justitie pe vot ne-ar duce de rapa.

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Și majoritatea poate schimba orice lege, poate să-i bage pe homosexuali la răcoare dacă tot veni vorba, pentru că politicienii vor căuta să facă pe plac mulțimii. Tu vorbești din perpectiva celui cu impresia că dacă o lege vine din UE e culmea înțelepciunii. UE face și multe prostii, de pildă chestia cu multiculturalismul. Dar slavă Domnului, lumea se trezește și poate o să apucăm să vedem prostia asta cu imigrarea încheiată.
Vezi mai sus. Vise frumoase.

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Face și asta dar el vrea curanul banat în Europa și dacă nu mă înșel chiar vrea musulmanii deportați.
Folosind "curan" in loc de "Coran" iti demonstrezi limitele, imaturitatea si ura fata de semeni. Esti la fel ca fundamentalistii aia islamici, nu poti sa ai un discurs civilizat cu celelalte religii, daramite sa-ti vezi paiul din ochi.

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Asta se întâmplă în România, dar în occident treburile stau altfel, vezi recenta lege împotriva minaretelor în Elveția:
http://www.foxnews.com/world/2009/11...est=latestnews
Dupa cum am spus si mai sus, FOX News e cloaca televiziunilor de stiri de pe lumea asta. Dar hai sa nu impusc mesagerul. In orice societate democratica se practica descentralizarea. La americani poti sa cumperi o parcela de teren intr-o suburbie si sa te zboare vecinii de acolo daca-ti usuci rufele in curte, ca nu le place lor. Culmea, intr-o tara unde dreptul la proprietate e sfant. De ce? Pentru ca pentru ei e sfant si dreptul la autoguvernare a comunitatilor. La o scara mai mica, in Romania te poate obliga primaria sa-ti refaci fatada, ca se vede urat. Daca o s-o tot tinem pe drumul asta, probabil candva o sa ajungem ca americanii. Dar nimeni n-o sa poata interzice unei comunitati sa-si vopseasca gardurile in carouri.

La elvetieni este vorba despre exact aceeasi problema ca la francezi. Cand am auzit ca se interzice constructia unor cladiri am ramas tampit. Nu e normal, nu e posibil, atata timp cat au pretentii de tara civilizata, toleranta, libera. Una era daca nu stiu ce oras, sa zicem Berna, nu permitea constructia unui minaret in centru, ca s-ar fi vazut urat. Alta e cand parlamentul interzice constructia de minarete in toata tara.

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Sper că știi cum se numește când iei propria imaginație drept realitate.
Hai, spune serios, dac-ar fi alegeri prezidentiale saptamana viitoare, dintre Basescu si Ciobotea pe cine-ai alege?

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Și până să se inventeze cetățenia erau sau nu venetici?
NU stiu, poate-mi spui tu. Conceptul de cetatenie exista de cand a inceput sa fie scrisa istoria.

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Apoi, statul poate deporta imigranții chiar dacă sunt cetățeni de mult timp:
http://en.wikipedia.org/wiki/Deportation
Macar ai bunavointa si nu mai spama cu linkuri de pe WIkipedia, si eu puteam sa fac lucrul asta pana acum dar am incercat sa nu o fac. Foloseste propriile cuvinte. Si-apoi, ce stat e ala care-si deporteaza proprii cetateni? Sa fie cumva Romania, care-si urca cetatenii in trenuri in timpul celui de-al doilea razboi mondial?
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.

Last edited by horatiu.miron; 20.10.2010 at 11:55:36.
Reply With Quote