View Single Post
  #11  
Vechi 01.09.2015, 14:49:59
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

sophia, productia de lapte practic e stimulata de copil; de acolo de multe ori si micile probleme in perioadele e pusee de crestere, probleme care se regleaza de la sine (stimularea facuta de bebe) in cateva zile e cele mi multe ori. Presupun ca lactatia scade, apoi se opreste odata cu intarcarea copilului (nu se mi stimuleaza rezulta ca se opreste). Asa stiu eu, dar nu-s 100% sigura.

Pai, la cunostintele mele, copii sunt si diversificati, desi inca sug; practic suptul e la cererea copilului, sau, sa-i zic asa, ca un fel de desert.
Nici eu nu-s ok cu ideea de alaptat exclusiv pana la varste inaintate, din aceleasi considerente.

In mod normal, pediatrii recomanda diversificarea cand copilul are 6 luni (daca nu sunt alte probleme, de exemplu reflux, intoletanta la lactoza - daca copilul este pe formula etc.);


Pfff, teoretic stiu eu multe; sper ca ma voi descurca si practic.

edit: sunt anumite recomandari de la OMS legate de diversificare care e bine, util si sanatos sa se respecte; de exemplu: nu poti da unui copil de 1 an sarmale (adica poti, dar nu e deloc ok). e bine sa se inceapa cu legume pasate, apoi sucuri de legume, abia apoi fructe, si se recomnda ca un aliment nou sa fie introdus cam o data la 4 zile, pentru a se putea observa daca copilul are vreo intoleranta sau vreo alergie la vreun aliment.

ps2: scuzati postrea lunga; poate va folosi cuiva si aceasta.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.

Last edited by Corinusha; 01.09.2015 at 14:52:53.
Reply With Quote