View Single Post
  #1  
Vechi 20.12.2006, 22:50:16
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Dragii mei,

Unii dintre voi sunteti in strainatate. Stiu ca pentru unii, mai ales pentru studenti masa de Craciun este una aproape ca oricare alta. Nu fiti tristi, Hristos nu vine acolo unde e masa cea mai incarcata, ci unde e inima cea mai curata.

As dori sa va rog ceva. Sa nu traiti Craciunul in stil egoist. Multi, imediat dupa slujba de la Biserica, pleaca la cine au fost invitati, fara sa se uite in urma. Am intalnit multe persoane care au fost de Craciun sau de Pasti singure si ar fi dorit sa nu fie asa. Chiar imi spunea cineva ca s-a intors acasa (impropriu acasa, in locul unde statea intr-o tara departe de tara) si a mancat o bucatica de cozonac cu lacrimi cu tot. Si nu o singura persoana mi-a spus cu durere ca s-a vazut de ziua bucuriei ca nu avea cu cine sa imparta bucuria...multe suflete departe de tara au trait ziua Nasterii Lui sau a Invierii in comuniune numai si numai cu EL, desi ar fi dorit sa fie si in comuniune cu ceilalti.

Va rog sa va opriti putin, sa mai ramaneti de vorba cu cei care sunt in Biserica, mai primiti-i in cercul vostru si pe cei care sunt niste straini pentru voi, mai mergeti in intampinarea celor care se uita timizi ca poate gasesc pe cineva cu care sa fie de Craciun, fiti voi primii care sa ofere un zambet si o inima deschisa. Daca sunteti in localitati unde nu aveti Biserica si aveti masina, vorbiti cu cine mai doreste sa mearga la Biserica in alt oras si mergeti impreuna. Nu va ganditi ca vreti sa fiti numai voi cu prietena/prietenul sau efectiv singuri. Iesiti din egocentrismul distructiv si priviti si spre ceilalti ca sa traiti deplin!

O sa vedeti cata bucurie o sa aveti ca ati putut da putina bucurie. Si ce e mai minunat, de abia atunci veti descoperi in voi sclipirea de Lumina de la EL.

Va imbratisez cu drag si va urez multa bucurie la nasterea Bucuriei,

Elena
Reply With Quote