View Single Post
  #1081  
Vechi 22.05.2011, 01:08:09
vinerea13 vinerea13 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.04.2011
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Si ortodoxia face misiune. Cititi despre misiunea din Africa si descoperirea Cuvantului cel Adevarat africanilor. Doar ca biserica ortodoxa nu suna la usa nimanui, ci merg, fac misiune, au preot hirotonit care vesteste cuvantul Domnului in biserica. Cine doreste, are libera alegere sa vina si sa asculte si vada ce inseamna cu adevarat ortodoxia.

Povestea cu Jack era ipotetica astfel prezentata de domnul Erethorn. Eu nu am dat detalii despre modul de misiune, si alte amanunte. Am luat povestea ca atare, presupusa de domnul Erethorn. Fireste ca biserica ortodoxa nu face misionarism cum fac sectantii. Nu acesta era obiectul povestii domnului.

Iar parerea dvs cu misionarul ortodox care doar traieste viata si apoi o suta se mantuie arata foarta multa desconsideratie fata de ortodocsi.
Fiti fara teama: nu-i desconsider eu pe ortodocsi mai tare decat ii desconsiderati dumneavoastra pe neoprotestanti.

Dar ideea era ca Jack nu intra in capela catolica. E clar ca nu va intra nici in biserica ortodoxa. Iar misionarul ortodox, dupa cum chiar dumneavoastra spuneti, nu are voie sa faca misiune decat in biserica.

Sa presupunem ca in oraselul lui Jack misionarul ortodox construieste o biserica "cu fonduri din afara", o biserica goala dealtfel pentru ca nu e nici un credincios ortodox in orasel.

Dar, stati un pic, oare ii va da primarul baptist autorizatie de constructie? Oare nu cumva, mai degraba, il va anunta pe pastorul penticostal care va veni cu niste enoriasi beti sa-i traga o mama de bataie misionarului ortodox si sa-l goneasca din oraselul lor? Si oare nu trebuie sa-l goneasca? Ce sa caute acolo misionarul ortodox de moment ce americanii din oras sunt crestini inca de cand s-a descoperit Texaxul?

In fine, cu ceva "interventii" misionarul ortodox, mai persuasiv, a reusit sa construiasca biserica. E gata. Problema e ca Jack nu merge nici macar in capela catolica ce are vechime la ei in oras, nu gluma. Stie el bine ca crestinii de acolo sunt idolatri. Cum sa mearga la o "secta" care a aparut in oras mai ieri, ca ciupercile dupa ploaie? Normal ca nu se duce.

Ar fi oare corect ca, totusi, misionarul ortodox sa incerce sa-l abordeze direct pe Jack si sa-i arate Adevarul? Ori ba?

Last edited by vinerea13; 22.05.2011 at 01:11:57.
Reply With Quote