View Single Post
  #1090  
Vechi 22.05.2011, 16:13:46
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Catalin, ai putea sa-mi definesti harul? Ce este, cum se manifesta si la ce foloseste?

P.S. As fi recunoscatoare daca nu mi-ai da link-uri sa ma documentez singura. O explicatie scurta, cu cuvintele tale, ar fi de ajuns. Merci.l
Harul este energia divina emanata de Dumnezeu. Este necreat si astfel e parte din divinitate. Noi primim harul, nu pe Duhul Sfant, pentru ca nu putem primi Fiinta divina, am deveni si noi parte din divinitate (am fi perfecti).
Si inainte de venirea lui Iisus exista harul in lume, dar omul nu si-l putea interioriza, era un har doar exterior. Iisus prin lucrarea si jertfa Sa ne-a trimis si harul. Astfel putem primi harul in interior si inceputul se face prin Botez, iar apoi prin Taina Mirungerii primim pecetea harului. Harul se reprimeste constant prin Taina Impartasaniei.
Omul poate colabora sau nu cu harul, il poate respinge. Colaborarea intre vointa omului si har este sinergica. In urma inaintarii spre bine primim har, acesta ne ajuta sa inaintam si mai mult, in urma acestei actiuni primim si mai mult har.

Harul este lumina si se poate vedea la Schimbarea la fata a lui Iisus. De asemenea, calugarii inaintati duhovniceste care s-au eliberat de patimi si au devenit purtatori de har pot ajunge sa arate harul, luminand. Putem citi asta la Sf. Serafim de Sarov sau, mai aproape de zilele noastre, la Parintele Paisie Aghioratul: http://www.sfaturiortodoxe.ro/marii-...traluceste.htm
Reply With Quote