View Single Post
  #23  
Vechi 08.06.2018, 22:14:21
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Imi cer iertare de la Dorina, daca se intelege intr-adevar ca o acuz pe ea de mandrie... Eu vorbesc de mine. Dartorita cazului ei, eu nu mai vreau nimic, pentru ca mi-ar stimula mandria, iar eu nu vreau. Nu va exista un nume de autor care sa faca legatura cu mine, nu va exista un cont in care sa ma bucur de asa-zisa mea lucrare, fiindca in fapt... nu-i meritul meu.

Iar cu cartea... daca voi primi rasplata in viata aceasta, nu ma ajuta la nimic! La toate astea m-am gandit de cand draga noastra colega, Dorina, a inceput sa aiba probleme exact pe aceasta tema!
Mai era o nuanță în toată povestea semnătura pe net sub pseudonim și nu sub numele real a permis culegătorilor care au mutat poezia pe un grup dedicat lui A.B. să o atribuie lui, după și editura a preluat-o și a prelucrat cum a vrut povestea din jurul originii ei.

În toată povestea asta dacă autoarea se semna cu numele ei pe net, putea proteja mai bine poezia, ea era mai identificabilă în prima sursă în care a apărut cronologic și povestea se termina acolo pentru că erau descurajați culegătorii.

Deci dacă ar exista un nume de autor ai putea proteja mai bine soarta operei de prelucrare tendențioasă.

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Aici nu e vorba de o "lucrare de licenta", ci de "talant"! Iar pentru talant, nu cer rasplata de la oameni! Sigur, ea ar putea fi, dar oare cat imi foloseste in viata asta? Este extrem de greu sa obtii credit pentru o lume viitoare, cand TOATE in jur par potrivnice? Ce poti sa faci?
Nu cred că primești plată de la oameni dacă îți scoți costurile pentru tipărire și ceva bani, nu te îmbogățești din ei, în România nu se citește mult și lipsa preocupării pentru citire ți-ar asigura în mare măsură anonimitate pentru că 99% din cetățeni în mod sigur nu ar auzi de carte sau nu ar citi-o.

Nu te-ar recunoaște lumea pe stradă după lansarea cărții, iar de carte s-ar uita relativ repede pentru că vin altele mereu și mereu.

Dacă e vorba de mândrie te-ar putea încerca și pentru faptul că te-ai gândit să o lansezi anonim... sau s-ar putea să-ți pară rău după ceva timp.

Și te-ar cunoaște oricum oamenii pe care-i inviți la lansare sau cărora le împarți cartea deci nu ai cum să rămâi necunoscut la modul absolut.

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Ma doare necazul ei, dar daca eu nu vreau nimic, diavolul nu are ce specula!
Dacă ai oferi un nume de autor ar fi protejată opera și pentru mai mult timp și ai putea transmite drepturile patrimoniale asupra ei și copiilor, altfel după ceva ani sau după ce ai muri ar putea face profit alte edituri din ea, sau chiar aceeași editură.

N-ar specula diavolul, ar specula editurile, până la urmă cea mai mare problemă în lupta cu editurile și librăriile e că zdrobesc autorii mai mici sau necunoscuți cu comisioanele lor pentru ca lucrarea să fie pe raft, în lipsa unui autor ar face profit tot o industrie care-și exploatează scriitorii .

Tu știi ce faci, măcar pune-ți niște clauze în contract prin care poți controla soarta operei, să nu te trezești că apare pe numele altuia cândva, sau că e făcută harcea parcea de alții contrar sensului ei.

Nu cred că e slavă deșartă să descurajezi câștigul necinstit pe seama lucrării tale sau vreo trunchiere a ei, îi ferești și pe ei de o ispită, până la urmă ai depus și un efort pe care și alții ar trebui să-l facă dacă vor să scrie.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 08.06.2018 at 22:32:27.
Reply With Quote