View Single Post
  #26  
Vechi 09.06.2018, 11:16:00
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stoicadorina Vezi mesajul
Iorest
"În toată povestea asta dacă autoarea se semna cu numele ei pe net, putea proteja mai bine poezia, ea era mai identificabilă în prima sursă în care a apărut cronologic și povestea se termina acolo pentru că erau descurajați culegătorii."

Dar cu ce nume am semnat? Dv ati citit articolul?
Am citit articolul de pe A3 dar nu-mi era clar la ce se referă:

„Pe vremea aceea nu aveam cont, dar ulterior mi-am deschis unul si o paginã de autor.”

Abia acum am recitit și am văzut că spuneți că nu aveați și cont de facebook pe vremea aia ca să atenționați și acolo, probabil dacă ați fi avut cont și acolo puteați atenționa mai repede măcar pe acel grup cu privire la originea poeziei și ați fi putut descuraja în mediul acela folosirea ei, ba chiar puteați urca imagini cu coperta volumului, din care să apară anul, editura și cuprinsul ca să fie clar că ați fost și prima care a publicat-o.

Recunosc că nu am accesat și pagina unde a fost publicată în 2009 decât azi, poezia am citit-o din articol direct nu am mai dat click pe linkuri.

Acum înțeleg că dacă vrea cineva să preia un articol, îl preia fără nicio jenă indiferent că e ziar, editură sau pagină de facebook, chiar și dacă există un autor. Eventual tot autorul trebuie să notifice și pe cei care preiau, să scrie inclusiv redacțiilor de ziare.

Sunt ziare care atenționează că un articol nu poate fi preluat decât cu indicarea sursei și în limita unui număr de semne, probabil tot pentru că s-a mai întâmplat să se preia fără citare.

Însă constatarea mea nu cred că nu e valabilă, o operă cu cât e mai puțin identificabilă ca aparținând cuiva, poate fi însușită mai ușor de alții fără scrupule iar munca autorului de dovedire și notificare a celor care preiau i-ar scoate peri albi tot lui.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 09.06.2018 at 11:18:06.
Reply With Quote