View Single Post
  #3  
Vechi 24.06.2010, 17:45:54
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am ascultat azi evanghelia si predica si am o tristete si o nelamurire:

Intrebare:
N-am inteles pana la urma de ce i s-a luat glasul lui Zaharia? Ce facuse?
Fiindca nu a avut deplina incredere in cuvantul lui Dumnezeu si ca Dumnezeu poate face orice daca doreste.

Citat:
M-am intristat ca de fiecare data cand se citeste povestea cu nasterea lui Ioan si a Mariei, pentru ca se spune in Evanghelii ca pe atunci cei fara copii erau considerati blestemati, aveau un statut trist.
Da, si stii de ce erau considerati blestemati? Fiindca poporul iudeu avea obligatia de a continua neamul lor, in speranta venirii lui Mesia. Deci cine nu era invrednicit de Dumnezeu cu copii insemna ca Dumnezeu nu ii considera nici macar vrednici ca, posibil, Mesia sa se nasca din familia lor.

Dar, Sophia, Mesia a venit!!! Noi, crestinii, nu mai avem ca obligatie majora sa facem copii (sigur, unii cred altfel), ci avem ca obligatie majora sa ne mantuim. Blestemat nu este cel care nu are copii, ci cel care nu-L are pe Dumnezeu. Daca oamenii fac discriminare intre cei cu copii si cei fara, Dumnezeu nu face asa ceva. Dumnezeu nu discrimineaza pe nimei. Toti, si cei care au copii, si cei care nu avem copii, suntem chemati in aceeasi masura sa il urmam pe Hristos.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote