View Single Post
  #107  
Vechi 28.02.2013, 11:18:31
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
O lege care mi se pare f. fireasca deoarece nu este cazul ca orice neica-nimeni sa profite de pe urma lipsei de informare sau naivitatii credinciosilor si sa le vanda tot felul de aiureli.
Sunt multi care profita de ignoranta consumatorului vanzandu-le produse "model ortodox". Uita-te numai la produsele firmei Religiousart s.r.l, manageriata de doamna Ivana Cristescu, unde nu se face distinctia intre icoana, tablou religios sau obiect de arta. Atentie sporita celor care sunt tentati sa cumpere vreodata ceva de acolo, doar pentru ca vad eticheta de "icoana" sau "model ortodox". Se pot insela. Cica "icoana cuv. Arsenie Boca", in care privirea parintelui nu este spre privitor, dar cica e model ortodox si icoana pe deasupra :)

Citat:
Eu de ex. m-as interesa daca unii ca astia respecta Legea 103/92
Nu ma intereseaza daca firma Religiousart srl din Bucuresti respecta legea, intra in obligatia Garzii Financiare sa faca un control pe Serban Voda nr.18-20, nu a mea, caci indiferent daca legea e buna sau proasta, ai obligatia sa o respecti cat timp e in vigoare, cat ma deranjeaza promotiile mincinoase, faptul ca promoveaza produse ca fiind altceva decat sunt. Doamna manager, in loc sa-si piarda timpul pe forum criticand Biserica, mai bine si-ar corecta denumirea produselor, din respect pentru cumparator. Nu poti avea o afacere rentabila bazandu-te doar pe ignoranta celui care cumpara, trebuie sa-l si respecti. Iti merge o vreme, dar se si trezesc oamenii din ignoranta si nu vor mai putea fi inselati de aparente. Banuiesc ca managerul unei firme de obiecte bisericesti stie care sunt intr-adevar bisericesti si care nu, asa ar fi normal, deci mai ramane doar sa lucreze la respectul pentru cumparator si sa nu mai recurga la promotii inselatoare cum apar pe site. Dupa ce face asta, poate reveni si critica BOR cat doreste, insa unul care inseala si tot el striga "hotii" e lipsit de credibilitate.

Citat:
Ca sa nu mai vorbim ca si criteriul profitlui mi se pare f. normal, fiind credinciosi BOR, mi se pare normal sa finanteze prin achizitiile care le fac Biserica si nu pe nenea Gica care crede ca a gasit o cale usoara de a face bani, altfel nestiind sau poate mai bine zis nevrand sa-si foloseasca talantul.
Sa cumpere si de la Gicu daca doresc, insa nenea sa fie corect, sa nu recurga la promotii inselatoare doar din dorinta de a-si ingrosa buzunarul si a atrage mai multi clienti. Este o doamna care face tablouri din margele, paiete sclipici si tot felul de pietre, o explozie de kitch, mai ceva ca "icoanele ortodoxe" glossy made in China. Spune ca-i pasiunea ei, un hobby. Foarte bine, sunt si oameni ce apreciaza kitchul, insa ea nu trebuie sa le comercializeaza drept icoane, din moment ce nu-s.

Last edited by ioanna; 28.02.2013 at 12:22:30.
Reply With Quote